Градско момче, родено и живяло в столицата. Това е Пламен Иванчев. Логичното е да избягва мотиката, лопатата и теслата, но не. В последните 2 години те са често в ръцете му, защото е превърнал в своя кауза възстановяването на едно село в близост до Павликени. “Като дете съм изкарал всичките си лета в село Караисен и помня дните, когато къщата ни беше като “Гераците”. Бавно хората изчезват, а не искам това да се случва”, казва Пламен и не се спира пред нищо, за да попречи на лошата тенденция. Ето 5 стъпки, които той е извървял в каузата си да запази жива общността на едно затихващо малко населено място:
1. Връща се към детството си и напуска държавната си работа
“Тази тенденция да замират селата ме натъжава. Сега в село Караисен закриват училището и така спира следващата вълна от деца”, казва Пламен Иванчев. Към селото го тегли детството му. Като малък е прекарвал всичките си лета там и има много спомени от безгрижното време, когато е бил заобиколен от приятели, с които все още се среща. “Знам, че сигурно звучи смешно мъж на моята възраст да се връща към детството си, но това е, което искам”, добавя 34-годишният Пламен, който поддържа социалния и културния живот в Караисен.
Той завършва икономика на транспорта в УНСС и допреди 2 години работи при омбудсмана на България. Напуска държавната служба, за да може да работи дистанционно с идеята да бъде повече време на село. Отива в маркетингова компания, която обаче бързо се разраства. Така първоначалният му план да стои извън столицата с компютъра частично пропада.
Сега отново му се налага да работи в офис. “Много ме беше страх да рискувам и да напусна предишната си работа, а втората крачка не знам кога ще е”, добавя Иванчев.
2. Откупува театрална постановка за жителите на селото
За да се запази будно обществото в едно малко населено място, то има нужда от култура, твърди Пламен. Затова в средата на миналия юли той прави театрална постановка в селското читалище. “Хората, отдалечени от града, нямат възможност да гледат театър, а имат нужда. Затова се свързах с Драматичния куклен театър “Иван Радоев” в Плевен”, разказва Пламен, който купува постановката “Женитба” на Гогол със специалното участие на Николай Урумов.
Пламен дава 1000 лв. от джоба си, за да докара цялата трупа и декора за представлението. Така няколко дни преди това селото осъмва, облепено с плакати за културната вечер. Въпреки голямата реклама се пълни едва една трета от залата за 300 човека. За цена на билета Пламен определя 2 лв. и от самото начало е наясно, че няма да успее да си покрие разходите. “Цял камион с декори дойде. Артистите бяха изненадани колко голяма е залата на читалището, а за да гледат постановката, дойдоха и възрастни, и много млади хора”, разказва Пламен.
3. Възстановява физкултурен салон в рушащото се училище
След театралната вечер Пламен влиза в сградата на старото училище в село Караисен. След кратък оглед започва да чисти бившия физкултурен салон. “Първоначално изглеждаше доста зле, но след като почистих основно, видях, че е доста запазен, макар да беше нужен ремонт”, разказва Пламен. Той решава да възстанови помещението, за да може всички жители на селото да го ползват. Този път са нужни повече средства.
Трябва да се купят прозорци, врати, да се направи шпакловка и да се боядиса. “Направих дарителска кампания за стария физкултурен салон в интернет, но нещата не се получиха. Тогава от благотворителното сдружение “1% Промяна” се свързаха с мен и представиха моята кауза”, разказва Иванчев. За месец се събират близо 6000 лв. за възстановяването на салона. Щом получава парите обаче, започва трудната част. “Трябваше да намеря човек, който да направи ремонта, да купя изгодно материали, но в крайна сметка след 2 месеца работа с много спънки залата е готова”, казва Пламен, който получава боята като дарение от строителна фирма.
4. Организира празник с тенис турнир
След като старият физкултурен салон е чисто нова зала, идва време да бъде открит празнично. На 14 юли тази година Пламен представя новото помещение на съселяните си. Освен това организира турнир по тенис на маса и за втора поредна година кани театрална постановка в читалището. Този път без почти никаква реклама на своеобразния празник идват много повече хора от очакваното. “През деня презентирах свършената работа по бившия физкултурен салон. После имаше открит урок по капоейра. Дойде моят треньор, който показа движения на децата. Междувременно се състоя турнир по тенис на маса, който беше с награден фонд, а вечерта отново се игра театрална постановка. С нищожна реклама дойдоха толкова много хора, че ми свършиха билетите”, разказва Пламен. Тази година на сцената в читалището излизат млади актьори от Нов български университет.
5. Прави лого и сайт на селото
Пламен посвещава всяка свободна минута на село Караисен. “Щом се прибера от работа, се занимавам със сайта на селото”, казва той. Освен страница Иванчев е направил и лого, което е отпечатал на чаши и тениски. Също изследва историята на Караисен, за да създаде текст за него в “Уикипедия”.
Източник: 24 часа