Начинът на мислене не е това, което ни се дава веднъж завинаги. Човек сам може да избере стратегия на мислене, насочена или към късмет или поражение.
Мислещата стратегия е начинът, по който сме свикнали да обясняваме какво ни се случва. От него зависи колко безпомощни или колко активни можем да станем, когато се сблъскаме с ежедневни проблеми или сериозни провали. Предлагаме ви пет фрази, които променят вашата мислеща стратегия, кодирайки успеха.
- По-силен съм, отколкото си мисля.
Отклонете се от мисълта „никога повече няма да бъда щастлив“ или „винаги се намирам в трудни ситуации.“ Когато мислите за неприятности, не използвайте изразите „винаги“ и „никога“, по-добре е да използвате тези думи, когато мислите за приятни събития.
- Зад всеки провал се крие път към успеха.
Опитите, както в бизнеса, така и в живота, са чудесна възможност да превърнете неприятностите в успех. Трудностите помагат да развиете уменията си, да откриете скрити таланти и да направите крачка напред в играта. Нищо чудно, че Робин Шарма, автор на „Лидерът без заглавие“, изтъкна този извод като отделен принцип на истински лидер. Истината е, че всяка неприятност носи още по-голяма възможност. Във всеки провал има дар, определена врата, зад която може да се крие пътят към такъв успех, за който никога не сте мечтали преди появата на определена трудност. Основното е да можете да видите тази врата и да наберете смелост да влезете през нея.
- Опитвам се и правя всичко възможно.
Зад всяко събитие, което ви се е случило, не стои една причина, а няколко. Песимистите обикновено избират най-лошата от всички.
Вашата задача е да изоставите разрушителните навици, като се научите да разработвате алтернативи. Покажете състрадание към себе си, кажете: „Направих всичко, което зависеше от мен“ – не обвинявайте себе си. Потърсете алтернативни обяснения и след това помислете за начините, по които можете да направите промяна.
- След няколко години ще гледам на това по-спокойно.
Помнете, че болката не трае вечно. Трябва да помислите за ситуацията през призмата на три различни времеви рамки.
5. Мога да се справя със страха и да предприема действия.
Когато страхът ви завладее и искате да се откажете, трябва да продължите напред. Стъпка по стъпка, дори и да не разбирате съвсем точно къде отивате. Основното нещо е да не спирате. Движението напред само по себе си е мощно. Бездействието е най-лошото, за което можете да се сетите.