Есента е сезона на тиквата. Тя е много полезна, но и вредна за някои хора. Тиквата може да се консумира печена, варена. Семките ѝ също са предпочитани, споделя lekuva.net.
Ето в кои случаи консумацията на тиква трябва да се избягва.
- Диабет
Тъй като гликемичният индекс на тиквата е висок, не е подходяща за консумация от хора с диабет.
- Мазен черен дроб
Хората, които имат този проблем, трябва да внимават в приготвянето на тиквата или по-точно да я консумирате сурова. Така няма да се притеснявате от завишен гликемичен индекс и ще се възползвате от всички полезни витамини в нея.
- Гастрит
Тиквата има свойствата да потиска киселинната среда, което може да навреди на болните от гастрит. По-добре е да я изключат от менюто си.
- Семки от тиква
Те са вкусни, но когато трябва да ги белите със зъби, можете да увредите емайла си. Ако все пак не сте успели да устоите на изкушението, измийте зъбите си след като сте яли тиквени семки.
Белените непечени семки също не са безвредни. В състава си имат салицилова киселина. Тя може да увреди лигавицата на стомашно-чревния тракт. Болните от гастрит и язва трябва да избягват това.
- Сурова тиква
Суровата тиква е трудно поносима от организма. Не трябва да се консумира преди да сте яли нещо друго. В противен случай ще страдате заради болезнени чревни колики.
В полезният ефект е повече от вредата при тиквата. В нея се съдържат редица минерали и витамини. Тя е способна да почисти човешкото тяло от токсините. Ако сте с някои от изброените по-горе проблеми, намалете консумацията на тиква и търсете рецепти, които изискват правилното за случая приготвяне.
Не е задължително да се откажете напълно от нея, но поне може да не е на гладно и да е в умерени количества.