Почти всеки от нас решава много проблеми всеки ден. Всичко това е придружено от потоци на негативност и постоянен стрес.
Има няколко метода, които ви позволяват да научите как да намерите нова сила в себе си, за да постигнете целите си.
5 трика на самомотивация
- Всеки път, когато в живота ви се случи негативно събитие, опитайте се да намерите поне три положителни последици от това събитие, тоест изгодни начини за решаване на проблема.
- Когато анализирате положителни и отрицателни качества, опитайте се да развиете собствените си силни страни и да неутрализирате слабостите.
Тоест, симулирайте ситуацията, така че отрицателните качества да нямат голямо значение. Например, помислете какво качество ви пречи да успеете и признайте, че наистина има недостатък. Помислете какво да направите, така че това качество да не ви притеснява много, тоест ако се страхувате да преговаряте с хора, след това ги сведете до минимум и започнете да изпращате текстови съобщения по имейл. А силните ви страни, напротив, се развиват и търсят ситуации, в които най-ясно можете да покажете своите таланти. И не забравяйте, че трябва правилно да реагирате на негативното, излъчвано от другите – не се оставяйте да се обиждате, не приемайте навътре критиката и стойте далеч от манипулаторите.
- Ключът към успеха е положителното отношение.
Това трябва да се помни, когато започнете да решавате всяка, дори най-трудната ситуация. Например, ако трябва да преговаряте с конфликтен човек, настройте се да го убеждавате, че сте прав, независимо какво ще стане! Никога не се програмирайте за провал.
- Определете реалните си ресурси.
Важно е да можете да прогнозирате бъдещето и да изчислите силата си, това вече е половината от успеха. Не се заблуждавайте, поставете си ясна цел и преценете какво ви е необходимо, за да я постигнете. Съществува обратен метод, който се състои в обосноваване на причините за неуспех, но губещите избират този метод по-често. Затова анализирайте ресурсите си и всички възможни рискове.
- Излезте от отрицателните мисли.
Понякога се случва човек да се провали няколко пъти подред и вече престава да вярва в себе си, тоест възниква отрицателно закотвяне. Най-добрият изход в този случай е да симулирате психически ситуацията, но с успешен край, за да може положителните емоции да бъдат фиксирани в ума.
Например, ако начинаещ шофьор се изгуби няколко пъти на определен участък от пътя, други участници в движението му сигнализират, тогава процесът на шофиране причинява стрес за този човек. Решението е да шофирате по по-малко натоварена улица няколко пъти, така че да е лесно да шофирате, а след това със същото отношение отново да се върнете към „трудния“ участък на пътя.