С развитието на технологиите, все повече хора ползват Интернет, все повече хора имат достъп до много информация. Каква част от тази информация е реална? Имайки предвид, че фалшивите новини продължават да ни заливат от цял свят, в днешно време е все по-трудно да повярваме кое е истина и кое поредна измама.
И ето попадаме на интересни фотографии и вярваме в тях, в тяхната уникалност, в тяхната автентична история, а когато разберем истината, изпитваме леко разочарование. Може би това разочарование идва от факта, че сме били излъгани.
Решихме да съберем едни снимки, чиято истина е по-разрична от тази, която се помещава в онлайн пространството.
Тази снимка често може да се види с надпис „съветски войник взима велосипед от германка“.
Малко разследване открива, че това не е войник, а актьор – разпознат е по дрехите, липсата на оръжие и тълпата отзад. Всичко това е създадено с цел да се дискредитира съветския войник.
Още една измама от миналото. През октомври 1869 година хората са били развълнувани от историята на гиганка в Кардиф.
Предполага се, че са намерени вкаменени останки от триметров гигант. Хиляди хора се стекли, за да видят останките на гиганта. Истината била, че един влиятелен мъж наема работници, които да направят 3 метров гипсов блок, след което намира каменоделец, който да издълбае скулптура. Готовото изделие било отнесено на друго място и било заровено в земята. Година по-късно човекът наема работници, които уж да копаят кладенец. Съответно те откриват „останките“ и така мъжът прави сензация и много добри пари от историята.
Журналисти бягат от мечка – фалшфикат, мечката е взета от друга снимка и добавена в тази.
Ето как е направена снимка на известното чудовище от Лох Нес!
Легендата за тази снимка казва, че е заснета при снеговалеж в Кайро. Всъщност снимката няма нищо общо с Египет.
Снимката от поредицата „Преди и сега“ всъщност се оказва една цялостна картина. Въпреки това обезлесяването е на лице.
Човекът направил „оризова вълна“ и зарадва милиони в нета, всъщност стои в близост до скултура.
Тази фотография се предлага на пазара като първата поява на момичета с къси панталони в публичното пространство в Торонто, 1937 година. Истината е, че снимката е инсценирана. Там и преди жените са носили къси панталони.
„Дъгова змия“ – снимката е фотошоп, в природата няма такава.