Научни изследвания показват, че ферментиралите храни могат да защитят здравето на сърцето и кръвоносните съдове и да удължат живота.
Те отбелязват, че кимчи – корейска туршия с кисело зеле в люти подправки, върши отлична работа. Това е едно от основните традиционни ястия на корейската кухня. Корейците силно вярват, че именно в него се крие тайната на дълголетието и на красотата. Кимчи е толкова популярно, че дори бе разработен специален вид, който може да се консумира от космонавти. Медии отбелязват, че по време на провеждането на олимпийските игри в Сеул, консумацията на това ястие е скочила многократно. Те го определят и като любимо ястие на множество чужденци.
Кимчи може да се похвали с широк спектър от ползи за здравето и може да бъде особено ефективно, когато става въпрос за понижаване на холестерола и понижаване на инсулинова резистентност, ключов фактор за диабета.
В един експеримент повече от 20 пациенти диагностицирани с диабет консумират прясно или ферментирало кимчи всеки ден в продължение на 8 седмици. Тези, които са го консумирали във ферментиран вариант са имали благоприятен ефект – намалили са инсулиновата резистентност, кръвното налягане и телесното тегло.
За да си направи човек у дома кимчи, необходимите съставки са – китайско зеле около килограм и половина, ряпа приблизително 400 грама, 7 скилидки чесън, 4 стръка зелен лук, 2 броя люти чушки, 100 грама джинджифил, 2 супени лъжици червен пипер, 2 щипки захар, 2 чаени лъжици готварска сол, 2 супени лъжици соев сос, 2 супени лъжици морска сол и малко глутамат. Процесът на приготвяне включва нарязване на зелето на тънки ивици, поръсване с готварска сол и донамачкване. После се оставя да престои приблизително 3 часа и се отцежда получения сок. След това се добавят нарязаните на кръгчета пресен лук и ряпа. Скилидките чесън се намачкват, заедно с нарязаните на дребно люти чушки и джинджифил. Прибавя се и червеният пипер. Цялата смес се изсипва в една тенджера като се добавя морската сол, натриевия глутамат, захарта, соевият сос и вода.
Източник на снимката: Flickr/davoclavo