Учени установиха от какво се нуждаят хората, за да бъдат щастливи – време или пари.
Психолози от университета на Британска Колумбия решиха да разберат какво ценят хората повече. Времето или парите? В проучването участват няколко хиляди души. Според авторите на статия в Social Psychological and Personality Science, участниците са се разделили почти по равно. Половината ценят парите повече от времето, а другата половина, напротив, ценят времето повече от парите.
Бяха им зададени различни въпроси: някои трябваше да избират между евтини и скъпи жилища, които се намираха или далеч от работа, или близо. Други избираха между различни образователни програми, след което можеха или веднага да получат високоплатена работа с много заетост, или по-малко добре платена работа, но с повече свободно време. Един от въпросите предложи на участниците да си представят, че едно и също нещо, от което наистина се нуждаят, се продава в два различни магазина: единият е по-евтин, но е далеч, другият е по-скъп, но този магазин е наблизо.
Резултатът беше неочакван. Предполагаше се, че поради факта, че сме възпитани в социално-културната среда „парите не купуват щастие“, малко хора биха признали искрено любовта си към парите.
Интересното е, че полът и нивата на доходите имат малък ефект в това проучване. Изследователите не са разгледали хората, живеещи близо до или под прага на бедността. Но възрастта оказва влияние: по-младите хора ценят парите повече от възрастните.
Най-неочаквано сред резултатите, тези, които ценят времето повече, са по-щастливи. Те самите оцениха степента си на щастие според субективни показатели за оценка на нивото на щастие.
Психолозите обясняват това с факта, че свободното време в по-голяма степен от многото пари позволява на хората да правят това, което наистина им носи удовлетворение.
Или ако човек обича работата си, то свободното време му позволява да прави нещо друго, нещо различно. Съответно да научи нещо ново, да създаде нови контакти и да види света по един различен начин.
Вярно е, че тук си струва да се подчертае, че изводите, направени от авторите на труда, са валидни за определена група хора. Хората, живеещи в бедност, не са анкетирани. Очевидно, за да се разшири правилото „парите не носят щастие“ за всички хора, са необходими допълнителни изследвания. Нужно е да се изследват и други социални слоеве и други етнически групи.
И нека попитаме и Вас – парите или времето? Кое е по-ценно, очакваме Вашите коментари.