Свиненосият прилеп е най-малкият сред 1200 вида роднини и може би най-малкият бозайник в света. Тази „мръвка“ е наполовина колкото пръст и тежи само 2 грама!
В света има повече от 1200 вида прилепи – но най-малките от тях могат да бъдат намерени само в пещерите на Тайланд и Мианмар. Свиненосият прилеп (Craseonycteris thonglongyai) е открит през 1973 г. от тайландския биолог Кити Тонглонгия. Тези миниатюрни мишки живеят само в 44 варовикови пещери в Западен Тайланд и пет пещери в Мианмар.
Теглото на възрастен индивид не надвишава 2 грама, а дължината на тялото им е само 29-33 mm.
Размахът на крилете на мишката със свински нос е 170 mm. За съжаление, прекаленото внимание към този рядък прилеп започна да влошава местообитанието и популацията му. Например много миши пещери в Тайланд са превърнати в „туристическа атракция“, където идват стотици туристи.
„Туризмът е добър, когато хората се грижат за местообитанието на животните, а не го унищожават. В повечето случаи обаче пещерите се преустройват за забавление на туристите, като по този начин се ограничава свободата на прилепите и влошава тяхното местообитание“, каза eкспертa по тайландски прилепи Пипат Сойсук.
Популацията на този бозайник е много малка – само 500 индивида. Те са нощни ловци, които живеят в малки колонии от 10 до 100 индивида и се хранят с различни насекоми. Обикновено тези екземпляри напускат пещерите си, за да ловуват само за около 30 минути вечер и 20 минути призори.