Не е срамно от време на време да купувате нещо просто за забавление.
Вероятно сте чували съвета да се откажете от допълнителна чаша вино или нов чифт обувки, за да спестите по-бързо за голяма покупка. Само ако всичко беше толкова лесно! За съжаление, отказът от малки разходи едва ли ще ви доближи до нов апартамент. Тези постоянни ограничения увеличават стреса. А когато се отказваш от всичко, лесно се откъсваш и под влияние на емоциите си купуваш нещо ненужно. Eдва ли това е причината за финансовите Ви проблеми. По-скоро вината е липсата на ясен бюджет и добри финансови навици.
1. Направете финансов план
Може би мислите, че парите, похарчени за себе си, могат да отидат за нещо по-важно. Разбира се, ще се почувствате виновни, ако след покупката не сте сигурни дали ще трябва да пестите от храна за следващия месец. Това е мястото, където финансовото планиране може да помогне.
Опитайте се да изградите бюджет на принципа 50/30/20. Според него 50% от доходите се изразходват за задължителни плащания и нужди, 30% за забавление и 20% за подпомагане на себе си в бъдеще спестявания за някаква цел, създаване на резервен фонд, инвестиции. Разбира се, можете да персонализирате това, за да отговаря на вашите нужди. Ако вашият град има много скъпи жилища, разпределете доходите според схемата 60/20/20. Ако искате да изплатите дълга си по-бързо или да спестите за почивка, увеличете сумата в третата категория.
Когато знаете точно колко пари се харчат за основни нужди и спестявания, можете спокойно да похарчите останалото за себе си.
Сега, вместо да повтаряте „Трябва да бъда по-отговорен с парите“, можете да си кажете: „Погрижих се за сметките и целите си и мога да се зарадвам с нещо.“
Не се карайте, ако се отклоните от плана и харчите твърде много за удоволствие. Просто коригирайте бюджета си за следващия месец, като намалите разходите в съответната категория. В края на краищата, точно за това се нуждаете от план.
2. Променете отношението си към бюджета
На мнозина изглежда, че бюджетът изобщо не позволява харчене на пари. Всъщност той не ограничава, а освобождава. Помага Ви да се грижите за себе си. Изчислявайки предварително колко Ви трябва за основни нужди и дългосрочни финансови цели, можете спокойно да похарчите останалото за забавление или саморазвитие.
Работили сте усилено, за да спечелите тези пари, така че защо не ги похарчите за себе си? Заслужавате тази вечеря в ресторант, или пътуване с приятели, или нещо ново.
3. Намерете повече пари за себе си
Намалете една категория разходи, за да имате достатъчно за нещо друго. Например искате да отидете на фитнес, но нямате свободна сума за абонамент. Опитайте да се откажете от нещо друго, като например да хапнете в кафене или да отидете на кино.