1. Имате умен стомах
Може да звучи смешно, но нашите стомаси имат повече неврони, отколкото някои животни имат в мозъка си. Учените дори понякога го наричат „вторият мозък“, по-точно третият – след гръбначния. Той наистина е способен да мисли, само в по-примитивни категории от главния си колега. Всичките му мисли са посветени на храната, как да я смила, да извлича правилно витамини и хранителни вещества. Според изследователя Майкъл Мозли мозъкът непрекъснато комуникира със стомаха. Вероятно неведнъж сте забелязвали, че когато сте нервни, уплашени или ядосани, храната сякаш става на буца. И всичко това, защото основният поток от кръв отива към мускулите и стомахът отказва да работи по-нататък в такива условия.
2. Настръхване – древен остатък
Вероятно неведнъж сте забелязвали, че настръхвате, когато Ви е студено или сте уплашени. Това е така, защото това е елементарна способност, която някога е помогнала на нашите предци да се стоплят и ги е направила по-убедителни в очите на врага. Когато е необходимо, малките мускули по цялото тяло се напрягат и настръхват. При гъста козина това издава кожата с добра топлоизолация. Но за гладката кожа на съвременния човек това умение е безполезно…
3. Не можете да се гъделичкате сами
Иначе имате шизофрения. Гъделичкането е друга проява на биосоциалната природа на човек, в детството е връзка между дете и родители. Не можем да се гъделичкаме – мозъкът ни вече знае какво да очаква. С изключение може би на шизофреници, които не винаги могат да различат своите докосвания от тези на непознати.
4. Нямате свободна воля
Звучи като теория на конспирацията. Подобна идея изложи д-р Бенджамин Либет, който изследва въпроса за свободната воля от научна гледна точка. Той провежда експерименти, при които периодично неочаквано моли субектите да вдигнат ръка. Оттук и изводът, че действаме импулсивно, рефлексивно – дори против волята си. Осъзнаваме какво сме направили едва след като е било перфектно, но с разбирането идва и убеждението, че това е било нашата воля.
5. Тялото ви е на райета
Повечето бозайници имат ивици и хората не са изключение. Имаме собствени ивици, обикновено невидими за окото. Можем да различим линиите си, само в случай на дерматологично заболяване – „линията на Блашко“, при което се нарушава пигментацията и моделът, заложен в ДНК, се показва върху тялото.
6. Вашият свят е изкуствен
Светът, който виждаме, не е реален. Нашият мозък не е камера, той не улавя това, което вижда, а създава. Той получава определена информация за обекта чрез сетивата и след това сам довършва картината. Недостатъкът на тази система според учените е, че очите ни лесно се подвеждат. Телевизията и различните оптични илюзии изкривяват образите и пречат на мозъка да възприема точно заобикалящата информация.
Например луната в небето изглежда по-голяма, отколкото е в действителност. Изследователите твърдят, че действителното оптично изображение на Луната не е по-голямо от перфорирана дупка.