Пациентските организации изразяват недоволство от резултата на първото четене на бюджета на Здравната каса. Отново се поставя проблемът, че няма достатъчно средства за иновативни медикаменти и терапии, които пациентите не могат да си позволят, пишат от пловдив24.бг.
През 2023 г. бюджетът на Здравната каса е в размер на 7,027 милиарда лева, което е с повече от 900 милиона лева в сравнение с миналата година.
Най-голямата сума е отделена за извънболничната помощ, предоставяна от личните лекари. Въпреки това, много асоциации на хора с хронични заболявания са загрижени, че средствата за иновативни лекарства не се увеличават достатъчно. Въпреки това, те все пак са увеличени. В същото време, бюджетът е насочен към профилактика и предотвратяване на заболяванията. Преди 13 години, Боряна Ботева е била диагностицирана с болест на Бехтерев, хронично ревматоидно заболяване на гръбначния стълб, което засяга около 30 хиляди души в България.
„Това е болест, с която живеем целия си живот, и за да можем да живеем нормално, се нуждаем от лекарства“, споделя тя.
Иновативните биологични лекарства, наречени и „иновативни медикаменти“, обаче не са толкова достъпни, както други лекарства в аптеките.
„Проблемът е по-скоро административен – медикаментите пристигат по-късно в България в сравнение със средния срок в Европейския съюз. И дори ако пациентът е диагностициран, той няма достъп до иновативното лечение поради административни затруднения“, допълва Боряна.
Пациентите, които зависят от иновативни лекарства и терапии, следят внимателно гласуването на бюджета на Здравната каса във вторник, с надеждата, че ще бъдат отделени повече средства за тях.
Резултатът: Допълнителни 900 милиона лева в общата бюджетна рамка за здравеопазването и акцент върху профилактиката и предотвратяването на заболяванията.
„Ако се фокусираме върху предотвратяването, автоматично ще се намали тежестта от лечение на скъпи последици“, коментира д-р Александър Симидчиев, заместник-председател на Здравната комисия в Народното събрание.
Средствата за иновативно лечение също ще бъдат увеличени, но пациентите с хронични заболявания смятат, че все още са недостатъчни. В отговор на това, заместник-председателят на Здравната комисия в парламента обясни, че дори когато плаща за най-евтините лекарства, касата не компрометира качеството на лечението.
Трябва ли това да спомогне за заключението, че по-ниската цена води до намалено качество на лечението? – питаме адвоката по медицинско право Христина Николова.
„Цената на скъпите лекарства е определена на базата на цените в осем други сравними държави в ЕС. Да, винаги се обръща внимание на цената, но това не означава, че са най-лошите на пазара“, обяснява адвокатът.
Въпреки това, критиките към бюджета на Здравната каса идват една след друга. „Докато бях член на надзорния орган на касата по време на предходния ми мандат, видях, че фактически няма правила за определяне и разходване на бюджета“, коментира Николова.
„Ако искаме да направим големи промени, те ще бъдат направени с бюджета, който ще бъде представен през есента за 2024 година“, обясни Симидчиев.