Островът Бозджаада е една от най-значимите природни забележителности и туристически дестинации в Турция. Имоти разположени на него, се оказаха спорно семейното наследство, предават отMoney.bg.
Съдът в провинция Чанаккале обяви на 7 юли, че 33 недвижими имота на обща площ от 1 милион квадратни метра в Бозджаада ще бъдат продадени чрез онлайн търг, съобщава Нurrіуеt Dаіlу Nеwѕ.
Наддаването за имотите ще приключи на 31 август 2023 г. Те имат различни размери – от 333 квадратни метра до 244 167 квадратни метра, което е приблизително равно на площта на 34 футболни игрища.
Експертни доклади показват, че очакваната най-ниска цена на недвижим имот се очаква да е около 210 000 лири (13 837 лева), докато най-скъпият се оценява на около 50 милиона лири (3 294 568 лева).
Фактът, че се провежда такава голяма разпродажба за първи път в историята на Бозджаада и че търговете ще са напълно онлайн, предизвиква тревога сред местните жители на острова.
Те са убедени, че след финализирането на търговете и продажбата ще бъдат реализирани нови проекти, включително ваканционни комплекси, туристически съоръжения и резиденции. Въпреки това, местните жители изразяват надежда, че тези проекти ще се съобразят със същността и характера на острова.
Имотите принадлежат на семейство Арал, едно от най-богатите семейства в Бозджаада, известно със своята успешна лозарска дейност.
Островът Бозджаада се намира близо до устието на пролива Дарданели и е на около половин час път с кораб от континенталното пристанище Гейикли. От София до Бозджаада може да се стигне с кола за около седем часа и половина.
Островът притежава дълга история – бил е населен от пеласгите, финикийците, атиняните, гърците, персите, византийците, генуезците, венецианците и османците.
В миналото е бил известен като Тенедос и дори е споменат няколко пъти в „Илиада“ на Омир. Той се намира близо до древния град Троя и е мястото, където ахейците са скрили корабите си, с които доставили дървения кон в Троя по време на Троянската война.
През времето на кампанията в Галиполи, островът е бил използван като офшорна зона заради своето стратегическо местоположение на Дарданелите.
След това, за да предотвратят подобни ситуации, новосформираната турска република е задържала Тенедос, дори след като се отказа от притежанието на почти всички гръцки острови в Егейско море, като Родос, Патмос, Кос и Сими, които са били присъединени към Гърция.
Въпреки това, преследванията през 70-те години доведоха до масова миграция на гръцкото население от острова. Днес Бозджаада все още запазва силно влияние и характер от гръцката култура и наследство.