Ако желаете да поддържате форма, вероятно сте готови да изпробвате различни методи. Въпреки това, понякога липсата на време може да Ви попречи да тренирате. Вместо да се отказвате обаче, имаме за Вас умен начин да се движите и да изгаряте калории, без да напускате жилището си. В следващите абзаци ще Ви кажем няколко изумителни ползи от скачането на въже.
1. Кардио тренировка
Използвайте скачането на въже, за да поддържате сърдечносъдовата си система в отлична форма. Американската кардиологична асоциация дори създаде инициатива наречена „Jump Rope For Heart“ (Скачане на въже за сърце). Доказано е, че скачането на въже намалява риска от сърдечни заболявания и помага за противодействието на възпалителните процеси в организма. Според проучвания на Американската асоциация за здраве, физическо възпитание и отдих, скачането на въже е по-ефективно упражнение от джогинга.
Не на последно място, скачането на въже може да Ви помогне да изгорите значителен брой калории – цели 200 за само 20 мин! Ако го правите 5 дни в седмицата, можете да изгорите цели 1000 калории!
2.Стимулира мозъчната активност
Физическите упражнения са полезни за мозъчната активност. Дейности, които изискват по-голяма концентрация и съсредоточеност (като танци или скачане на въже), имат по-забележимо въздействие върху когнитивните функции, отколкото обикновени физически упражнения (като бягане или стационарен велосипед). Скачането на въже стимулира мозъка, подпомагайки създаването на нови невронни връзки. Затова, следващият път, когато се занимавате с този вид тренировка, опитайте да включите нови трикове или различни подскоци.
3.Подготвя за други дейности
Скачането на въже може да бъде използвано като здравословно загряване преди други физически активности. Това бързо повишава сърдечната честота и стимулира кръвообращението. Изследвания показват, че скачането на въже подобрява реактивната сила и общата производителност на редовни бегачи.
4.Подобрява координацията
Проучвания през 2017 г. показват, че скачането на въже може да подобри двигателната координация при деца с аутизъм, които често имат проблеми с баланса и координацията. Този вид упражнение изисква съгласувано движение на множество части на тялото, като краката и китките, създавайки непрекъснато скачащо движение.
5.Укрепва костната плътност
Костната плътност е индикатор за здравето на костите. По-висока плътност означава по-здрави и по-малко склонни към счупвания кости. Според изследвания, момичета на възраст от 11 до 14 години, които скачат на въже седмично, имат по-голяма костна плътност в сравнение с тези, които не упражняват този вид тренировка. Корейското дружество за изследване на костите и минералите препоръчва скачането на въже за по 10 мин на ден, за да се подобри здравето на костите.
6.Тренира цялото тяло
Скачането на въже не само предлага кардио тренировка, но също така е изключително ефективно упражнение за укрепване на цялото тяло. При изпълнението му се активират мускулите в долната част на тялото, като прасците, глутеуса и квадрицепсите. В допълнение, скачането на въже ангажира коремната област, раменете и ръцете, като по този начин предоставя пълноценно укрепване на всички мускулни групи едновременно. За изпълнението на това упражнение не са необходими специални уреди или екипировка, което го прави достъпно и удобно за всеки, пишат от факти.бг.