Първият ефективен начин да мотивираме нашите деца да учат езици в класната стая и у дома е чрез игрив подход.
Предложението е децата да бъдат разделени на отбори и да им бъдат дадени различни секретни задачи, свързани с темата за изучавания език, например да съставят мини-пиеса на тема пазаруване и да я представят пред класа.
Подобен тип креативни задачи стимулират въображението и креативността, както и и развиват умението за работа в екип.
Необходимо е да се обмисли система от точки, символични награди и табло за лидерство, където отборите ще се състезават за първо място.
Същото нещо може да се направи у дома, като по този начин се свърже езиковото обучение със ситуации и задачи от реалния живот, така че учениците да видят смисъл в ученето по думи на лингвиста.
Освен това, за да мотивираме децата да учат езици, е важно да разберем техните интереси и да интегрираме чуждия език в нашето ежедневие.
Пример – ако едно дете се интересува от футбол, можем да го поканим да гледа мачове на английски или да чете новини за любимия си отбор на чужд език.
Това ще му помогне не само да следи играта, но и да подобри разбирането си при слушане и речниковия си запас на английски език. По-късно можем да опитаме да направим свой собствен коментар за мача на английски. Съобразявайки се с интересите на детето и интегрирайки чуждия език в неговите хобита, човек може да направи ученето по-интересно, практично и мотивиращо, категоричен е лингвистът. Определено тези подходи работят и си заслужава да бъдат опитани.
Друг ефективен начин и също много препоръчителен – пътуването.
Ако за съжаление физическото пътуване не е възможно, можем да предложим на децата виртуално пътуване.
По този начин можем да им покажем интерактивни виртуални обиколки, където могат да видят, изследват улиците и да чуят за забележителностите на градове и музеи по света на езика, който учат, направо от отворен прозорец.
Пътуването до страни, където се говори целевият език, наистина може да се превърне в много добър мотиватор за децата“, категоричен е специалистът.
Когато става въпрос за изучаване на език, не трябва да забравяме и за нещо друго важно, а именно за технологиите.
Използването на онлайн ресурси и мобилни приложения може да направи учебния процес по-интерактивен. Такива приложения често предлагат аудио и видео материали, както и базирани на игри упражнения за развиване на умения за четене и писане.