Иновативна система ще покрива нуждите от здравни грижи за подрастващите в отдалечените от Бургас населени места. Това предвижда съвместен проект на общината, университета “Проф. д-р Асен Златаров”, Югоизточния дигитален иновационен хъб и мобилен оператор. Той е спечелил европейско финансиране от Механизма за свързване на Европа, съобщи Министерството на транспорта и съобщенията на местната администрация.
Проектът предвижда модернизиране и изграждане на 5G инфраструктура в 24 отдалечени населени места в Бургаска област. В тях няма педиатри и на децата не може да бъде оказана своевременна медицинска помощ.
Целта на новия проект е при нужда родителят да може да направи връзка с координационно-консултативния център по телемедицина, който ще бъде разположен в изграждащата се в момента Многопрофилна болница за активно лечение по детски болести “Св. Анастасия” в Бургас. От него медици ще дават указания, препоръки и ще координират дейностите по оказване на медицинска помощ.
Така чрез специализирани “5G свързани линейки” ще се осъществяват дистанционни детски консултации, периодични прегледи и спешна помощ
Отделно в 10 от предвидените в проекта градове и села ще бъдат обособени стационарни центрове за здравно обслужване.
Според експерти бъдещата инфраструктура ще позволява високоскоростни изчисления, бърза обработка и анализиране на пациентски данни в реално време, което ще подпомогне медицинските специалисти да вземат по-бързи решения за лечението на подрастващите.
Хубавото на проекта е, че ще се отрази и на други общини от региона за подобряване на детското здравеопазване, а не само на Бургас, който е негов съавтор.
В региона има доста населени места, в които няма педиатри, а някои са отдалечени на близо 80 километра от областния център.
Новият проект се вписва в стратегията на общината за цялостно модернизиране на детското здравеопазване в Бургас,
по която се изгражда и първата суперомодерна детска педиатрична болница. Така Бургас изпреварва София и други големи градове. Строителството вече е в ход и догодина се очаква да пристигне модерната апаратура от САЩ и Германия, за да започне обучението на медици за работа с нея.
Грижата за подрастващите е част от цялостната демографска стратегия на местната власт, която цели да увеличи населението на морската община и да я направи още по-привлекателна за младите семейства при отглеждането на деца.
Бургас е в основата и на друг проект за педиатрична грижа, който засяга детското здравеопазване в целия Югоизточен регион. Той обхваща и областите Стара Загора, Сливен и Ямбол. Дейностите по него целят да оптимизират извънболничните грижи и болничната помощ чрез създаване на център за профилактика,
единен денонощен координационен център и др. Интегрираният проект включва серия от дейности във всички общини от региона, свързани с детското здравеопазване, създаването на кабинети за профилактика на подрастващите, инвестиции в педиатричните отделения в УМБАЛ – Стара Загора, пишат от 24 часа.