В много страни хората обучават кучета за пазачи, а в Китай предпочитат да обучават гъски. В тази публикация ще разкажем за някои от най-невероятните обичаи и навици, които китайският народ предпочита.
В Китай когато решат да си подарят подаръци, е прието подаръкът да бъде отказан поне веднъж, преди да бъде взет. Това те считат за учтив акт.
Лятото, когато отиват на плаж, голяма част от жените носят специални маски. Причината е, че не искат да изложат на слънце своята изящно бяла кожа. За тях съвършено бялата и нежна кожа е мечта и цел, към която се стремят.
Може да звучи странно, но хората понякога използват за пазачи гъски, вместо кучета. Това е така, защото гъските могат да бъдат понякога доста агресивни, и имат отлично зрение. Когато видят непознат, няма да спрат да пляскат с криле и да крещят, докато натрапникът не си тръгне.
Масово в Китай хората работят почти 7 дни в седмицата, имат в пъти по-малко отпуска и почивки от нас. Ето защо те използват буквално всяка възможност и място, за да си отпочинат. Тези, които минават около тях знаят това много добре, затова не ги безпокоят.
Пиенето на вряла вода може да изглежда невъзможно за някои, но китайците вярват, че могат да лекуват почти всички заболявания, от настинки до холера. Тази традиция датира от четвърти век пр. Н. Е., Когато хората са мислили, че като пият топла вода, ин (добрите) и ян (лошите) елементи на тялото ще станат балансирани. Ако елементите на Ян имаха надмощие, човешкото тяло би било по-податливо на болести и настинки. Топлата вода вече може да се намери в повечето обществени пространства като жп гари и летища.
Пижамите, носени от западния свят, се появяват за първи път в Китай през двадесети век и са доста скъпи и само богатите хора могат да си позволят да ги купят. Затова много хора, желаещи да покажат статуса си, обличат пижама на обществени места. Дори днес някои китайци парадират с домашните си дрехи по улиците.