Всеки има свой уникален стил не само за визията си, но в начина на общуване с другите. Ако искате вашият разговор с околните да протече добре, има някои универсали правила, които се прилагат не само за това, което говорите, но и как говорите за него. Независимо дали разговаряте с колега, случаен познат или дори член на семейството, ето някои основни нещата, които никога не трябва да допускате, да питате или вмъквате в разговора.
- Никога не казвайте на някого как трябва или не трябва да се чувства.
Когато някой ви споделя как се чувстват в определена ситуация, не омаловажавайте емоцията му, като го убеждавате, че „не трябва“ да се чувстват по този начин. Фактът е, че те се чувстват така, независимо дали смятате, че трябва или не трябва. Ако съдите някого за настроенията му, това ще влоши нещата повече, така че просто бъдете рамо, на което да си поплаче и знайте, че никой не може да контролира естествените емоционални реакции на хората.
- Не се извинявайте, когато всъщност не се чувствате зле
Често се извиняваме повече от необходимото и досаждате на всички. Не се извинявайте за нещо, освен ако всъщност не сте нарушили морала и ценностите си и не се чувствате наистина виновни.
Опитайте се да замените извинението с благодарност . „Съжалявам, че закъснях“, например, може да бъде заменено от „Благодаря, че ме изчакахте“. Тази малка промяна „прави чудеса за отзвука в разговор“.
- Не казвайте на някого, че греши
Дори да знаете, че това, което някой казва, е неточно, трябва да избягвате да им казвате, че „греши“. Никой не обича да греши, така че това накара човека срещу вас да се затвори. Запазването на спокойствие, предоставянето на фактически доказателства и отвореността за изслушване на различна гледна точка ще придвижи разговора напред по много по-продуктивен начин.
- Не обяснявайте колко сте заети
Дори и да имате привидно безкраен списък със задачи, това не е нещо, което трябва да вмъквате в разговора. Това има отрицателно въздействие върху разговора. Добре е в един разговор да накарате другите да се чувстват важни, а вашият списък със задачи не е част от това уравнение.
- Не говорете вместо да слушате
Никой не иска да говори с някой, на когото трябва да му се измъкват думите нс ченгел. Все пак е също толкова неприятно да се говори толкова много, че човекът от другата страна на разговора да не може да думата. Доминирането в разговора е грубо.