Ако спортувате редовно и се храните здравословно и въпреки това не успявате да отслабнете, причината може да е хормон, който всички ние произвеждаме, наречен кортизол.
Най-често непрекъснатото произвеждане на този хормон идва от постоянния стрес. Ето защо този хормон е известен още като хормон на стреса. Излишъкът му в организма ни може да промени метаболизма отрицателно, да генерира коремни мазнини и ред други проблеми.
Най-често срещаният начин да го произвеждате непрекъснато е, когато сте под постоянен стрес . Ето защо кортизолът се нарича още хормон на стреса . Произвеждането на много от тях унищожава мускулите и променя метаболизма отрицателно, генерирайки коремни мазнини, наред с други неща.
Симптоми на висок кортизол:
- Промени в настроението: гняв, безпокойство, депресия.
- Постоянна умора, дори ако не правите нищо;
- Главоболие;
- Сърцебиене и / или хипертония;
- Прекомерен апетит;
- Храносмилателни проблеми;
- Често уриниране, запек или диария;
- Проблеми със съня;
- Загуба на паметта;
- Намален имунитет;
- Окосмяване и бръчки по лицето;
- Подуто лице, мазнини по врата.
Как да го намалите:
1. Храни, които трябва да се избягват: Кофеин, алкохол, храни с високо съдържание на захар, подсладители (особено аспартам) и излишен калий.
2. Храни, които трябва да се консумират: Тези с високо съдържание на фосфатидилсерини като скумрия, херинга, змиорка и качествени протеини като цяло. Храни, богати на фенилаланин като пиле, яйца, кафяв ориз, броколи, тиква, кресон и артишок. Храни, богати на триптофан като кафяв ориз, соя, маслодайни семена, месо, яйца, мляко и производни.
Храни, богати на витамин В5: фурми, бадеми, мляко, сьомга, пшенични зародиши и овесени ядки. Други: боб, пълнозърнести храни и слънчогледови семки.
3. Яжте на интервали. Добре е да се храните по 5 пъти на ден, но порциите трябва да бъдат умерени. Не пропускайте храненията, тъй като това произвежда кортизол.
4. Редовни упражнения. Тренирайте 3 пъти седмично, но не повече от 50 минути, тъй като твърде много упражнения също увеличават кортизола. Никога не тренирайте 7 дни подред – почивайте поне 2 или 3 дни.
5. Спете добре. Важно е да имате между 8 и 10 часа сън, така че нивата на кортизол да намалеят и тялото да се възстанови.
6. Отпуснете се. Потърсете някаква техника за релаксация или медитация и я включете в живота си.
7. Избягвайте всякакви стимуланти. Не пийте енергийни напитки, кофеин или алкохол.
8. Вземете антистрес добавки: витамин С, родиола, витамин В5, фолиева киселина, витамин А, цинк, женшен, женско биле, хром, магнезий, калций, жълт кантарион, лайка и овес.
9. Пийте много вода. Останете добре хидратирани всеки ден и си създайте навик да пиете чаша вода сутрин на гладно и още една чаша вода, преди да заспите.
Източник: brightside.me