– Кой пита? Жените? Наистина знам някои, които казват, че вече няма мъже … Те са по-малко, защото все повече жени са се превърнали в мъже. Жените се бориха, за да имат права, постигнаха това, което искаха, много добре … Но защо трябва да се държат като мъже, защо искат да се приличат на тях? Не разбирам.
– Разбираш ли, че жените искаха да имат права?
– Разбирам го, но до известна степен. Трябва да се внимава с границите, с равновесие между мъже и жени. По мое време казаха, че не е работа на една жена да се бори. Ако се борят, ще го правят като мъже … Не съм сигурен, че ще спечелят. Сега се опитват да заличат различията, но това, което отличава един мъж от една жена, е красиво.
– Мъжете и жените вече не са толкова разумни, че могат да бъдат сбъркани …
– Беше време, когато на улицата мъжете и жените се различават, днес вече не знам кой е. Ролите са по-малко определени, понякога дори да се разменят, както с отпуска по бащинство. Освен това, като че ли се предполага, че е едно и също да бъдеш с човек от друг пол или от същия. Това вече е сериозно! Не съм против гей браковете, не ми пука, но съм против осиновяването на деца. Ще ми кажеш, че трябва да се адаптирам и да живея с времето си … Добре, много зле преживявам тази епоха, която банализира нерационалното. Дори да ме обяви за стар глупак, това ме шокира!
– Живели сте във времето, в което възпитанието на момчетата е различно: емоциите, чувствата се проявяват по-малко … Имате ли се възпитавате в култ към мъжествеността?
– До крайна степен, заради обстоятелствата! Бях дете на любовта, но родителите ми се разведоха, когато бях на четири години. Всеки от тях тръгна по своя път и имаше деца. Аз бях по средата: един ден при един, на другия ден при другия. Накрая ме дадоха на приемни родители, абсолютно изключителни, на улица „Дьо ла Терас“, във Френ. Живеех във вътрешността на затвора, заедно с децата на пазачи (приемното баще е бил пазач в затвор – б.пр.) . Това беше друго време, друго живо, по-безгрижно от сегашното.
– На 17 г. се записват доброволец в армията. Разпределен сте във военноморската част в Сайгон, в разгара на войната в Индокитай. Какво ви даде този опит?
– Дължа всичко на армията. Нямаше да съм това, което съм, ако не беше армията. Тя ме научи на ценностите, необходими за изграждането на един млад човек, на един мъж: уважение, дисциплина, смелост …
– Мислите ли, че с премахването на задължителната военна служба, френското общество се лишава от необходимия ритуал на посвещението?
– Допуснахме грешки: през 1974 г. намалихме възрастта на гражданското мнозинство от 21 на 18 г. Днес хлапаците говорят за правата си, преди да са научили задълженията си. И премахването на задължителната военна служба, която беше полезна за много момчета. Те са имали шанс да намерят рамка, да бъдат обучени, да се сблъскват с авторитета, да придобиват ценности … Не е грешка на младите, но колко са разпуснати днес и правят каквото искат? Какво ще стане с това поколение, което не е научено да уважава друг, мъж или жена?
– Има ли ли мъжки модел в младостта си?
– Преди армията? Никой. В армията ми беше модел висшите: командирът Колме, генералите … Исках да ги приличам, дори и да знам, че това е невъзможно, защото не съм имал необходимото образование. Не бях офицер, а войник.
– Бащинството помогна ли ви, за да се изгради като мъж?
– Това беше едно допълнение, но армията ме направи мъж.
– Синът ви Ален-Фабиен каза пред „Пари мач“, че сте го направили мъж. Какво ви дава този комплимент?
– Както ви казах, що се отнася до мен, армията е тази, която ме направи мъж. Всеки може да си прави заключения.
– В края на 1957 г. бях в афиша на първия си филм, „Когато е замесена жена“. Каква роля изиграха жените в живота ви?
– Дължи живота и кариерата си на жените. Когато на 22 г. излизаха от армията, те ме научиха на всичко. Беше очарователно за един млад мъж, свикнал с момичета на своя възраст, да бъде обичан от по-възрастни жени, които са научили всичко в живота. Брижит Обер и Мишел Корду са самата същност на женствеността, както Мирей, Роми или Натали (актьорът говори за големите си любов – Мирей Дарк, Роми Шнайдер и Натали Делон – б.пр.) .
– Това са впрочем жени, които се изплъзват на стереотипа за подчинената съпруга …
– Нито подчинени, нито доминиращи. Това са жени със силен характер, които нямат нужда от утвърждаване на своята мъжественост. Това е толкова красиво, една жена – жена, която не се опитва да заличи това, което е. Днес жените са запазили женските си качества, но по-покрито. Това е жалко, защото няма нищо по-хубаво на света от една жена. Това съм мислел винаги. Една истинска жена, която прилича на жена …
– Като Мис Франция?
– Да. Те все още представляват образа на утвърдената женственост. Всяка година това е като глътка въздух, се озовават сред 25 или 30 млади момичета, които въплъщават абсолютната женственост (Ален Делон е член на журито на Мис Франция – б.пр.). Те не се опитват да бъдат нещо друго. Това е прекрасно.
– Вие познавате киното, създадено от мъже за мъже. Какво се промени най-много от тогава?
– Наистина това беше друго епоха, друго кино, което показваше хубавата страна на копитата, крадците, авантюристите … Истински мъже, често изобразявани от актьори, които идваха от всяка страна. Комедийният актьор има призвание и се учи млад, в школи. Актьорът е избран заради силния си характер, който поставя в услуга на киното. Актьорът е случайност: аз съм случайност, като Лино Вентура, който идваше от кеча или Жан Габен …
– Къде са днес наследниците на Габен, Вентура?
– Аз не ги познавам. Тези, които остават, се адаптират като депардийо. Но вече не е същото.
– Какъв мъжки образ излъчва днешното кино?
– Не мога да отговарям. Във всеки случай не този, който познавам. Това е неясно! Преди имаше мъже и мацки. Силни личности. Днес има каквото искаш. Вече не се dreams. Мисля, че киното вече не кара хората да мечтаят. По мое време, когато гледахме Кари Грант да целува Ингрид Бергман на екрана, мечтаехме. Вече почти чуваш да казват: „О, видя ли, той прилича на Пиеро!“. Минахме от героите, с които искахме да се приличаме, към героите, с които можем да идентифицираме … Вече няма модели.
– Мачистка ли е кино-средата?
– За днес не знам, защото ходя рядко. Тя беше такава преди 40-50 години, главно при режисьорите. Освен Лилиана Кавани, които правеха много силни филми, имаше много малко жени. Мелвил беше ужасен мачо, той снимаше с мъже за мъже. Това се промени.
– Радва ли ви това?
– Има добри и лоши филми, големи режисьори или не. На една снимачна площадка режисьорът е шефът на филма, без значение дали е мъж или жена. Някои жени имат повече талант, отколкото мъжете.
– Никога не сте били преведени от жена. Така ви харесваше?
– Много исках да работя с Лиза Азуелос или Майвен. Казах ги го. Несъмнено нямаше да има голяма разлика от това, дали снимах с мъж. Може би чувствата, които можеха да поискат по-добре да изразя …
– Знаете ли вашата женска страна?
– Не. Често са ме питали. Не знам коя е женската ми страна.
– от повече от 50 г. вие въплъщавате вечната мъжественост. Как го усещате?
– Надявам се, че искам това определение … Трогва ме, наистина ми доставя удоволствие. Аз съм такъв какъвто бях, същият мъж … Смущава ме най-вече думата „вечен“. Дори когато някои хора гледат стари снимки, ми казват, че нищо не се е променило, че съм още по-хубав отпреди (смях). Това е чудесно. Кога ли ще спре?
– Какво е пожеланието на мъжете и жените да се преоткрият?
– Знаете ли какво е казал Фелини точно преди да умре ?: „А! Да бъда влюбен още веднъж! „ . Да мислиш за това и да го изречеш в момента, в който си тръгваш, е вълнуващо, нали? Трябва да вярваш, че това е най-хубавото нещо на света. Толкова добре го разбирам! Днес сме във време, в което вече не можеш да кажеш на един мъж: „Пожелавам ти да обичаш жена“ , но да обичаш истински, искрено, това е, което си струва. Няма нищо по-важно!
Ален делон
Източник: magnifisonz