За съжаление доста често вандали рушат у нас градинки, паметници, подлези, сгради, а общините трябва да се справят сами с ограничените бюджети, които имат, пишат от 24часа.бг.
Тези хора не се спират пред нищо, като се започне с детски площадки, улични фитнес уреди, току що сложени нови пейки и беседки, току що засадени дръвчета, прясно ремонтирани подлези, освежени жилищни блокове и паметници на културата. И продължават с болнични асансьори, посягат на общински сгради, де що им попадне в полезрението, е разрушено и дори безвъзвратно унищожено. И защо?!
Защо има толкова много желаещи да рушат това, което не е тяхно, което те не са направили, в което не са вложили нито една част от себе си? Защото знаят, че няма да има санкции към тях, няма да последва нищо, ще останат безнаказани. Никой няма да им потърси сметка за стореното, няма да отнесат и глоба, нищо. Истината е, че тези хора знаят, че ще останат безнаказани, затова си позволяват да рушат.
Именно наказание за извършените деяния е ключът трудът и общинските средства да не отиват на вятъра – трябва да се взимат мерки. Трябва да пазим паметниците на културата си, градинките, парковете, всичко, което имаме.
Използва се Италия и по-точно Колизеума за сравнение, може би не е най-уместното, но идеята е да се види как държавата си пази паметниците на културата. Ако някой посмее да драска по Колизеума, го очаква солена глоба и дори затвор, при това до няколко години. При подобна проява веднага се търси, кой е извършителят и бива наказан за деянието си, както е редно да бъде.
В България е почти невъзможно да бъдат наказани вандалите, тъй като процедурата е дълга и сложна.
Нито си получават заслуженото, нито си плащат за щетите, които са нанесли.
Истината е, че от това най-много губи обществото и всеки един гражданин, тъй като средствата идват от нашия джоб. И често когато няма наказания, има повтаряемост на действията.