Всички туристи, пристигащи в Канада, са възхитени от факта, че тук ги посрещат необичайно приятелски настроени хора. Учтивостта на канадците е легендарна. Известният журналист Майкъл Валпи веднъж спомена, че случайно се е ударил в дърво, извини му се и добави, че повечето му сънародници правят същото.
Списък с факти за всички любознатели:
Канада заема 2-ро място в класацията на най-големите държави по площ след Русия. Територията ѝ се простира на 9,9 милиона квадратни метра и покрива 6 часови зони.
Според проучване, проведено в 60 страни сред респонденти на възраст от 18 до 35 години, Канада е призната за най-добрата страна в света. Всички се възхищават на високия индекс на права и свободи, на богатството и природното великолепие на страната.
Канада има огромен запас от минерални ресурси и заема водеща позиция в световната икономика в добива на уран, мед, оловни руди, кобалт, цинк, злато, сребро и природен газ.
Страната притежава третите по големина петролни залежи на Земята. Местните жители обаче не бързат да харчат черното злато.
Каскадата на Ниагарския водопад, падаща на границата на САЩ, е уникален природен феномен, с който канадците много се гордеят. Американската част на водопада до голяма степен е превърната в обект за печалба. Канадците не се интересуват от комерсиализацията на чудото на природата и позволяват на пътниците да се насладят на необикновената красота свободно и безплатно.
Канадският хокей на лед отдавна е легенда в световния спорт. Интересното е, че съвременната концепция за хокей се основава на правилата на подобна игра, която се появява още през 10 век.
В края на 19 век популярността на хокея в страната придобива такива размери, че губернаторът на Канада лорд Артър Стенли купува чаша под формата на обърната сребърна пирамида от пръстени специално за представяне на шампионите. Днес легендарната награда – Купа Стенли – е известна в целия свят и е желан спортен трофей за отбори от всички континенти.
В продължение на 4 века Канадският арктически архипелаг се смяташе за общопризната условна точка за местоположението на северния магнитен полюс. За огорчение на канадците преди 14 години полюсът излезе извън границите на страната, движейки се с ускорение към Сибир;
Канада, заобиколена от водите на Тихия, Атлантическия и Северния ледовит океан, има най-дългата брегова линия в света – около 202 хиляди км.
Огромните пространства са дом на огромна популация от северни елени, наброяваща поне 2,5 милиона индивида.
Национален символ на страната е бобърът. Животните от този вид се заселват само в резервоари с чиста вода. Жителите на страната грижливо пазят първичната природа. „Икономическите“ животни се чувстват толкова спокойни, че са построили най-дългия бобров язовир в света на 850 м.
Ярки представители на местната фауна – лосове. Величествените парнокопитни са отговорни за повече от 250 пътнотранспортни произшествия годишно. Канадците прилагат програма за изграждане на специални преходи за животни, за да намалят броя на пътните произшествия.
Малкото градче Чърчил е наричано „Световната столица на полярната мечка“. Животните са избрали не само околностите на града, но и домакини по улиците му. Създадена е специална услуга за залавяне и изпращане на неканени гости у дома. Жителите на града имат навика да не заключват колите и къщите си, за да може всеки да се скрие в случай на опасност.
Сред общите тенденции на синтезираната култура на канадците можем да отбележим установените правила на поведение:
Не е редно възпитан човек да проявява агресия, да се блъска в опашка, да натиска клаксон в задръстване, да е фамилиарен, да закъснява, да изхвърля боклуци, да вреди на околната среда.
Представителите на местните етнически групи (само 2% от общото население) се третират с голямо уважение. Обичайно е ескимосите да се наричат инуитите, а местните индианци – първата нация.
Най-грандиозното събитие в живота на всеки канадец е сватбата, превърната в луксозна публична церемония със сватба, банкет и много гости. Според статистиката двойките харчат около 30 000 долара за сватбени тържества.
Местните жители избягват „нещастното“ число 13: в жилищните блокове няма 13-ти етаж, няма място за такъв номер на паркинга, важните неща никога не се планират за 13-то число на календарния месец. Азиатските канадци не харесват числото 4, свързвайки го със смъртта, християните смятат числото 666 за демоничен знак.
Интересен факт: повечето хора, които са иронични към знаците, сериозно вярват в прогнозите на астролозите. Всеки в Канада знае всичко за своята зодия и силно се свързва с нея, съобразявайки събитията в живота си с прогнозата на дипломиран астролог.
Забавна история за произхода на името на страната. Членовете на френската експедиция, водена от Жак Картие, са поканени от местните индианци да посетят тяхното каната (село). Французите погрешно приемат тази дума като родово име за региона и започват да наричат откритите земи Канада.