Френският философ Блез Паскал е споделил най-ефективния метод, как да накараме събеседника си да промени своето мнение. И съвременните психолози са съгласни с него.
Френският математик, механик, физик и философ от 17-ти век Блез Паскал също изглежда е имал талант за психологията. Факт е, че той е измислил най-ефективния начин да накара друг човек да промени мнението си. Освен това той прави своето откритие повече от три века, преди психолозите да започнат да изучават тази тема.
Ето какво пише Паскал:
„КОГАТО ИСКАМЕ ДА УБЕДИМ НЯКОГО, КАТО ДОКАЖЕМ, ЧЕ ГРЕШИ, ТРЯБВА ДА СЕ ПРИДЪРЖАМЕ КЪМ ОПРЕДЕЛЕНИ ТАКТИКИ. ВАЖНО Е ДА РАЗБЕРЕТЕ ОТ КАКВА ГЛЕДНА ТОЧКА ДРУГИЯТ ЧОВЕК РАЗГЛЕЖДА ВЪПРОСА. ВАЖНО Е ДА СЕ ПРИЗНАЕ, ЧЕ АКО ГЛЕДАТЕ НА НЕЩАТА ОТ НЕГОВИЯ ЪГЪЛ, ТОГАВА ТОЙ, РАЗБИРА СЕ, Е ПРАВ. ЧОВЕК ЩЕ БЪДЕ ДОВОЛЕН ОТ НАШИТЕ ДУМИ, ЗАЩОТО НИКОЙ НЕ ОБИЧА ДА ПРАВИ ГРЕШКИ. В СЪЩОТО ВРЕМЕ ТОЙ СЪЩО ПРИЗНАВА, ЧЕ ВСЪЩНОСТ НЕ Е ОБМИСЛИЛ ВСИЧКИ СТРАНИ НА ВЪПРОСА И ЩЕ ПОМИСЛИ ЗА ТЯХ. ТОЕСТ, НИКОЙ НЯМА ДА ОСТАНЕ ОБИДЕН: В КРАЯ НА КРАИЩАТА НИКОЙ НА СВЕТА НЕ МОЖЕ ДА ВИДИ АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ СТРАНИ. А ФАКТЪТ, ЧЕ Е ПРАВ „ОТ НЕГОВАТА КАМБАНАРИЯ“, РАЗБИРА СЕ, Е ЧИСТАТА ИСТИНА. “
„ПО ПРАВИЛО Е ПО-ДОБРЕ ДА УБЕЖДАВАМЕ ХОРАТА ВЪЗ ОСНОВА НА АРГУМЕНТИТЕ, ЧЕ СА СТИГНАЛИ ДО ИЗВОДА САМИ, ОТКОЛКОТО ДА НАЛАГАМЕ МИСЛИТЕ СИ.“
По-просто казано, Паскал предлага, преди да кажете, че не се съгласявате с някого, първо да посочите за какво е прав. И за да могат той да промени мнението си, той трябва да стигне до този извод. И да се направи това по такъв начин, че да реши, че самият той е стигнал до тази мисъл (вашата мисъл).
Артур Маркман, професор по психология в Тексаския университет, е напълно съгласен с Паскал, той обяснява:
„За да накараме някой да промени мнението си, първото нещо, което трябва да направим, е да го уверим, че той … е абсолютно прав. По този начин вие ще успокоите човека и ще направите невъзможно упорито да отхвърля някакви аргументи. Защото, ако започнете да го убеждавате, че греши, тогава първата реакция ще бъде: „Не искам и няма да си сътруднича с този човек“.
Но ако започнете разговора с думите: „Съгласен съм, вашите коментари са много ценни и разумни. Вярвам, че човек не може да не се съгласи с това “, ще дам сигнал на другата страна, че е възможно да си сътрудничи с мен. И след това вече можете да изразите своите мисли, които имат много голям шанс да станат „техни“.
Маркман подчертава: събеседникът трябва да е сигурен, че никой не го е принуждавал да промени решението си.
В крайна сметка, ако имате някаква идея, сами сте стигнали до нея и сте горди с нея, тогава абсолютно не искате да я променяте. С други думи, ако искате да накарате някой да промени мнението си, използвайте тайната, която откриха 350 велики учени и, изглежда, един от първите психолози, Блез Паскал.