Всеки човек изпитва прояви на ревност.
Ревността обаче е напълно човешка емоция и дори е необходима. Друго нещо е как да го минимизирате за вас.
Има няколко причини за проявата на ревност и знаейки ги, можете сравнително безопасно да се справите с ревността, насочена към вас. Разбирането на ситуацията вече е стъпка към нейното разрешаване, казва психологът Андрей Кашкаров .
Причини за явлението
Една от причините за ревността са логическите капани на доказателствата, тоест грешките в оценката на ситуацията и собствените интереси, водещи неподготвен или прекалено впечатляващ „ум“ по пътя на когнитивните изкривявания в мисленето.
С течение на времето и опита се развива определен модел на поведение, така че за такъв индивид е трудно да разбере, че не действа от здравия разум, субективно. За всеки човек неговият път е прав, често той не вижда грешки, а още по-труден случай възниква, когато обективната критика не се възприема.
Сложен случай на патологична ревност (ревност без причина) причинява психическо страдание и желание да се избяга от него в хармонична зона на комфорт.
Такъв ревнив човек е подложен на гняв и неконтролируем страх, но той не греши и разбира всичко за своята „болест“. Без уменията за успешен волеви опит за контролиране на емоциите и чувствата в своя арсенал, той е в безпомощно състояние за себе си.
Какво да правя
Разбира се, има много начини – широко известни и, обратно, изключителни.
Първо (след като разберете какво се случва), изяснете за себе си какво искате. Не той(тя) ви ревнува(т), а какво точно искате. Това е основната и кардинална „разклона на пътя“ за вашите последващи действия.
Независимо от причините за явлението, за което има много оправдания, но вие не се интересувате от тях, вие виждате в ревнивия човек, който постоянно доказва, че е достоен за вас и вашата любов.
Има нюанси в зависимост от специфичните характерни черти: боецът и лидерът проявява ревност по различен начин от емоционално нестабилен човек от истеричен тип, склонен не само към ревност, но и към елементи на отмъщение.
В никакъв случай не провокирайте.
Ако обичате такъв ревнив човек и имате нужда от него, трябва да го спасите. Малките победи трябва да бъдат разширени до универсални постижения. Спокойно и без дразги. Не можете да промените никого като възрастен.
Реагирайте спокойно на „остатъчните“ прояви на ревност, които ще бъдат много по-малко след вашите (по-горе) действия, сякаш не съществуват. Труден е пътят да търпиш несъвършенствата на друг, но ако обичаш, обичай човека по всякакъв начин. Това е аксиома.
Нека ревнивецът участва повече в живота ви, закопчава копчетата ви, връзва вратовръзките ви, подарява подаръци; типичният модерен човек е до голяма степен това, към което се докосва.
Мислейки за това как да спасите любимия човек, вие имате нова, силна мотивация и неизбежно стигате до креативни решения. Например, необходимо е да плените ревнив човек с нова идея (не друг човек), а именно да създадете „примамка“ за него (нея), да го заинтересувате.
Разбира се, трябва да работите много и да познавате добре партньора си – неговите мечти, стремежи, планове, мироглед.
Основната цел на разсейващите примамки е да убедите ревнивия човек в една от двете възможности, без други алтернативи, където първата опция сте вие, втората е друг скъп за него човек, например вашето общо дете, деца.
Алтернативният път е по-прост: ако не можете да живеете с ревнив човек, той (тя) не заема незаменима позиция в сърцето ви, трябва да се разделите, спокойно да очертаете причините и след това да действате последователно.
Да, ще има няколко опита от страна на ревнивия човек да спечели вас и връзката обратно, но постепенно те ще спрат и вие ще се освободите от външните ревниви емоции на другия