Всяка възраст е красива. Когато преминат 50-те обаче, повечето хора вече смятат, че няма как повече да бъдат във фирма. Ето защо занемаряват фигурата си.
След 50-те години всичко се променя. Повечето хора просто се отказват и спират с всички грижи за себе си. Дали е така обаче и можем ли да бъдем отново фини и атлетични, макар и на по-сериозна възраст – отговорът е Да.
Когато преминем определена възраст, тялото става устойчиво на промяна, особено когато става въпрос зазагуба на тегло. Причината е нивото на рН в организма.
Без значение от възрастта, вие трябва да тренирате тялото си. Така се изгарят мазнините. Когато гладувате, губите въглехидрати, които са източник на гориво за тялото. Най-голямата грешка е, че много хора се фокусират върху калориите. Истината е, че всичко се отнася до качеството, а не до количеството.
Напълно възможно е да сме фини и красиви и 50-тата си годишнина. Ето кои са лесните трикове /виж галерията/ за това как да поддържате здравословно тегло и след тази възраст.
1. Не яжте на всеки два часа
Това води до съхранение на храната под формата на мазнини. Когато ядете на всеки 2 часа, нивата на инсулин остават високи и изгаряте захар вместо мазнини за гориво. Инсулинът веднага превръща захарта в мазнини.
2. Вдигане на тежести
С годините костната и мускулната маса намаляват, както и гъвкавостта. За да регулират теглото и нивата на кръвната захар, хората трябва да изграждат мускули и да ускоряват метаболизма си. Силовите тренировки увеличават издръжливостта при по-възрастните хора и им помагат да поддържат здравословно тегло.
3. Седнете, когато се храните
Човек консумира по-малко храна и по-малко калории, когато седне, за да се нахрани. Ако ядете прави, това означава, че сте стресирани или бързате, а обикновено е комбинация от двете. Когато налице е емоционален стрес, тялото произвежда по-малко хидрохлорна киселина, която е необходимо за правилното храносмилане. Храненето в седнало положение ни позволява да ядем по-бавно и по-съсредоточено.
4. Избягвайте кисели плодове с много захар
Консумирането на умерени до висококиселинни плодове като банани и червени плодове е неправилно. В тях има високо съдържание на фруктоза, която отива директно в черния дроб, където се съхранява като мазнина. Ето защо подходящи за тази възраст са киселите плодове с по-малко захар като лимони, лимети, грейпфрут, авокадо, домати, и до известна степен динята.
5. Калории
Не обръщайте внимание на количеството калории, а на качеството. Всеки организъм е различен и има различни калорийни нужди въз основа на много фактори, включително възраст, тегло, височина и нива на физическа активност. Ето защо един 50-годишен мъж, който е активен, се нуждае от 2400-2800 калории. Една 50-годишна жена обаче, която е неактивна, може да се нуждае от приблизително 1600. Човешкото тяло не работи с калории, а с нутриенти и минерали. Ето защо му осигурявайте качествени такива.
6. Въвеждайте здравословната храна постепенно
Не изключвайте цели хранителни групи и не се съпротивлявайте на всичките си любими храни, защото в един момент ще започнете да преяждате с тях. Не бъдете прекалено критични към себе си и започнете промяна постепенно.
7. Пикантни храни
Джинджифил, лют червен пипер, черен пипер, риган, канела, кимион, кардамон и куркума – те трябва да бъдат важна част от диетата, защото увеличават метаболизма и потискат апетита. Те увеличават термогенезата, което също помага да се повиши метаболизма и да се намалят мастните запаси в тялото.
8. Изключете колата, дори диетичната
Изкуствените подсладители като аспартам са още по-лоши от захарта. Те се намират във всяка напитка, която е без захар. Хората пият диетични напитки, но те могат да доведат дори до покачване на теглото. Те засилват желанието за въглехидрати и увеличават количеството мазнини, които тялото ви съхранява.
9. Тренировки
Залагайте на интервалните тренировки, тъй като при тях се изгарят повече калории поради засилената обмяна на кислород и въглероден диоксид с организма. Възстановителният период след нея е по-дълъг, а това означава, че изгаряте калории, дори и след като спрете да се упражнявате.
Източник: gotvach