Със сигурност не минава час, в който да не чувате за някаква нова информация за коронавирус . Но може би сте пропуснали някои от фините отлики за този вирус. Консултирахме се с научни изследвания и медицински специалисти, за да съберем фактите за коронавирус, който вероятно не знаете.
- COVID-19 може да живее на повърхности до три дни.
Разбира се, не искате да седнете на място в кафенето до някой, който кашля, но сте спрели да мислите кой е седял на масата ви пред вас … дори и преди три дни? Истината е, че коронавирусът може да живее на повърхности дълго след като заразеният човек си тръгне. Научно е установено, че коронавирусът може да живее на пластмаса и неръждаема стомана три дни.
- Той представлява по-голям риск за хората със затлъстяване.
Пациентите с диабет са по-податливи на тежки усложнения от вирусни инфекции от всякакъв вид и в резултат на това се считат за високорискова група за COVID-19.
Изследвания установяват, че наднорменото тегло променя силата на грипния вирус.
- Няма да изчезне, при затопляне на времето
Мнозина предполагат, че COVID-19 ще намалее с повишаване на температурите. За съжаление разпространението на COVID-19 не намалява при топлото време. Въпреки че вирусът може да има сезонен цикъл, не е разумно да очакваме огромен спад на разпространението само заради по-топлото време.
- Коронавирусът има братовчеди.
Според статия на Coronavirus Study Group (CSG) на Международния комитет по таксономия на вирусите, която все още не е била подложена на проверка, COVID-19 е вариант на коронавируса, който е причинил избухването на тежък остър респираторен синдром (SARS) през 2002-2003г. В резултат на това официалното му наименование е: коронавирус 2, тежък остър респираторен синдром, или SARS-CoV-2. Той също е роднина на коронавирусния синдром от Близкия изток, известен още като MERS, който изплува в Близкия изток в началото на 2012 г.
- COVID-19 е заболяването, което причинява вируса, а не самият вирус.
От гледна точка на комуникацията на риска, като се използва името на ТОРС може да има непредвидими последици от гледна точка на създаването на ненужен страх за някои групи от населението, особено в Азия, която е най-засегната от ТОРС през 2003 г.
Поради тази причина СЗО избра да нарича заболяването COVID-19, а не чрез името на самия вирус.
- Предишните пандемии са били далеч по-лоши от COVID-19.
Нещата вероятно просто започват с коронавирус и въпреки че има причина да очакваме много повече хора да бъдат заразени и да умрат от вируса, в сравнение с предишните пандемии, изглежда малко по-малко плашещо.
- Той е по-малко заразен от вирусите, пренасяни във въздуха, като морбили.
COVID-19 е невероятно заразен. Но не е толкова заразен като вирусите, пренасяни във въздуха, като туберкулоза или морбили. Това е инфекциозно заболяване, което най-вероятно се разпространява чрез предаване на капчици. Това означава, че са необходими големи капчици, съдържащи частици от вируса, за да заразят нов гостоприемник.
Следователно той е по-малко заразен от вируса или бактериите, предавани по въздух, като морбили или туберкулоза. За тези други патогени е много по-лесно да се аерозолизират във въздуха. Колкото повече са във въздуха, толкова по-инфекциозни стават, тъй като могат да заразят по-бързо пациентите. Първоначалните проучвания показват, че COVID-19 не се разпространява по аерозолиран път.
- Двадесет секунди миене на ръцете може да не са достатъчни.
Вероятно сте мислили, че сте доста хигиенични – винаги внимавайте да миете ръцете си след тоалетната и обикновено преди да хапнете нещо. Но тъй като многобройните здравни служители ни напомнят, откакто коронавирусът започна да се разпространява, има разлика между бързото миене на ръцете си под чешмата и наистина старателното измиване. И въпреки че 20 секунди е препоръчителното време за прекарване под чешмата, дори това може да не е достатъчно.
Бъдете старателни в измиването на ръцете по подходящ начин: за 20 до 30 секунди със сапун, под топла течаща вода.
- Маските за лице не предлагат много защита от COVID-19.
Тъй като коронавирусът се предава чрез капчици, личните предпазни средства, като маски за лице, не са особено ефективни за предотвратяване на предаването.
Тъй като вирусът се предава като капчици, понастоящем не се препоръчва използването на стандартни маски за лице или хирургически маски за лице или N95 маски, тъй като добрата хигиена на ръцете и измиването е достатъчна.
- Но свалянето на обувките е задължително.
Докато миенето на ръцете е жизненоважен начин за намаляване на риска от заразяване с COVID-19, тези горепосочени капчици могат да влязат от външния свят в дома ви с обувките. За да запазите дома си от коронавирус, трябва да свалите обувките си, когато влезате вътре.
- Почти не засяга деца.
Неотдавнашно проучване в списанието на Американската медицинска асоциация показа, че децата до 10 години са 10% от всички случаи на COVID-19, докато тези на възраст между 30 и 79 години съставляват близо 90 процента. Учените не са сигурни защо, но смятат, че отговорите могат да ни помогнат да победим COVID-19.