В много европейски страни, както и в САЩ, Индия и Япония, глухарчетата се отглеждат със специални насаждения. Лечебният сок се извлича от цялото растение, салатите са от листата, лечебното сладко и виното са направени от цветовете.
Лечебните свойства на обикновеното глухарче
Лечение на ревматизъм
Необходимо е да се ядат стъбла от глухарче, те трябва да се консумират сурови – толкова, колкото тялото позволява, така че да се чувствате комфортно.
Най-добре е да се ядат стъблата на третия ден след откъсване на цветето, когато стъблата са леко кафеникави и съдържат много лечебен сок. За да се отървете от болестта, трябва да използвате стъблата през целия сезон, често това е достатъчно.
Втора помощ: съберете и веднага смелете цветовете на глухарче, смесете ги със захар в съотношение 1: 1, поставете ги на открито за един ден, но на сянка, след това ги поставете в хладилника. След 10 дни изстискайте съдържанието и прецедете. Да се съхранява в хладилник. Използвайте произволно, колкото повече, толкова по-добре.
Това няма да навреди, (ограничение само за тези, които не могат да ядат захар).
Има стъбла също ще бъдат полезни за тези, които имат стесняване на кръвоносните съдове или коронарна болест на сърцето – от 5 до 10 стръка сутрин на празен стомах 2 часа преди закуска, дъвчете внимателно.
Болните стави при артрит и полиартрит могат да бъдат лекувани с цветове на глухарчета. За да направите това, накъсайте 10 цвята дневно, дъвчете внимателно и преглъщайте. Тези, които имат тези заболявания в хронична форма – сухи цветове се ползват за зимата, като се разкисват на пара с вряща вода и се яде по 1 супена лъжица. един ден сутрин на празен стомах.
Ако имате проблеми с щитовидната жлеза, добавете малко водорасли, корен от магданоз, варено цвекло към листата на глухарче и подправете с растително масло. Тази смес ще бъде толкова силен източник на йод за тялото, че е сигурно, че състоянието на пациента ще се подобри.
Голямо количество магнезий, съдържащ се в това растение, помага при лечението на нервната система, сърцето, повишава нивото на хемоглобина в кръвта.
Мед от глухарче
Този мед може да лекува ставни заболявания, да се отърве от камъни в жлъчката и бъбреци, болки в ставите, болки в пръстите на ръцете, подобрява обмяната на веществата, лекува остеохондроза, помага и на основните филтри на тялото – черния дроб и бъбреците. Този мед трябва да се консумира в продължение на 2 години, въпреки че е от полза за една година.
За да се приготви мед от глухарчета, цветята трябва да се събират по време на първия масов цъфтеж, избирането на екологично чисти места за тази цел, не по-малко от 2-3 км от оживените магистрали, за да се избегнат соли на тежки метали. За един човек годишно са необходими 3 литра мед. Има няколко рецепти за приготвяне на мед от глухарчета, всяка от тях е полезна.
Рецепта 1.
За 1 литър мед съберете 350 цвята от глухарче, заедно със зелената основата под формата на кошница, без дръжките обачи. Изплакнете цветната маса старателно със студена вода и налейте 1 литър студена вода, поставете контейнера на огъня, за да заври масата и готви на слаб огън за 1 час с затворен капак.
Поставяйте цветовете в гевгир и когато всички течности се отцедят, ги изхвърлете. В зеления бульон се налива 1 кг. захар, оставете да заври и отново гответе за 1 час на слаб огън. 15 минути преди края, изстискайте сока от един лимон там. Оставете течността да се утаи до следващата сутрин. Скъпа е готова.
Взимайте по 1 чаена лъжичка три пъти дневно.
Рецепта 2.
Свежи цветове от глухарче 200 на брой, поставени на порции в сито, изплакнете обилно със студена вода, оставете да се отцеди. Поставете всички цветове в тенджера и добавете 1 лимон, който е добре измит, нарязан и смесен в тенджерата с цветовете. Налейте 500 мл вода и оставете да се вари 10 минути на слаб огън, като се разбърква от време на време. Отстранете от огъня и оставете да престои 24 часа. След това прецедете масата и изцедете добре.
Изхвърлете цветовете и добавете 750 г към останалата течност. захар, оставете да заври при постоянно разбъркване и гответе за 30 минути. Над средната температура. Подгответе буркани и капаци. Те трябва да бъдат добре измити и изплакнати с вряща вода. Напълнете бурканите с горещата смес и веднага затворете капака. Поставете с капачката надолу и оставете да изстине.
Рецепта 3.
400 цвята от глухарче, 1 литър вода, 1 кг захар. Не е нужно да се мият глухарчетата, в противен случай прашецът ще се измие. Поставете цветовете глухарче в тенджера и ги залейте с гореща вода. Оставете под капака, докато водата се охлади. Прецедете, добавете захар и гответе за 20-30 минути. Когато варенето стане, ще се появи бяла пяна. Тя трябва да бъде премахната. Изсипете в подготвени буркани. За киселост можете да добавите лимонов сок (точно преди да го извадите от печката).
Рецепта 4.
400 цвята от глухарчета без стъбла.
Изплакнете и накиснете в студена вода за един ден (през деня можете да смените водата няколко пъти). Ден по-късно излейте водата и прецедете цветовете. Преварете 1/2 литра вода и поставете цветовете, докато ври. Варете около 15 минути (на слаб огън).
Прецедете. Изхвърлете цветовете, добавите в останалата вода 1 кг захар и сок от 2 лимона. Сварете, разбърквайте непрекъснато в продължение на 50-60 минути. Следете цвета и вискозитета на меда. Ако след един час медът ви не се сгъсти, оставете да кипне още 20 минути и трябва да извадите около 1 литър. Медът се оказва много вкусен, ароматен и разбира се полезен. Съхранявайте го в хладилника.
Източник: За Жената