Шерпите са едни от най-опитните алпинисти и изключителни атлети. Думата „шерп“ всъщност не означава носач на багаж, както мнозина смятат.
Този етнос от 154 000 души живее в планинския район в Източен Непал.
Те са доста дребни на ръст и с по-голям гръден кош, заради недостига на кислород.
Шерпите се грижат за безопасността на онези, които приемат за най-голямото предизвикателство в живота си покоряването на върховете.
Представителите на този етнос се изкачват с алпинистите от базовите лагери до върха. Работата на такава височина е опасна и изисква добра подготовка. Но и още нещо – количествата кислород са минимални.
Елитният шерп-водач изкарва между 4 и 5 хиляди долара за два месеца в сравнение със средната заплата в Непал, която е около 400 долара годишно.
Шерпите не са гаранция срещу смъртта, но те са отговорни за най-рискованата част от пътуването – катерят се, за да поставят осигурителните въжета и стълби, дори пристигат първи в лагерите, за да направят топлия чай, с който да посрещнат алпинистите.
Шерпът, който е изкачил Еверест 21 пъти е 48-годишният Ками Рита.
Пред британския „Индипендънт“ той споделя, че планът му е да качи Еверест поне 25 пъти.
„Искам да поставя нов рекорд не само заради самия мен, но и заради семейството ми и всички шерпи и за страната си Непал“, казва той.
За него катеренето е семейна традиция. Баща му е сред първите професионални водачи, след като Непал отваря за чужденци планината през 1950 г.
Неговият брат изкачва Еверест 17 пъти. Повечето от неговите роднини са се качвали поне веднъж.
Източник: Вести