Въпрос, който тревожи цели поколения любители на котки: къде се намира „мъркането“ при котките? Учените са намерили отговора на него, но дори те не са напълно сигурни, че са прави.
Истинският звук на мъркане идва от гласните струни на животното.
Въздухът, напускащ белите дробове, преминава през устата и носа и ние чуваме как котката вдишва и издишва. Тук всичко е очевидно.
Но с вибрациите ситуацията е по-сложна. Учените са доказали, че те се появяват, след като тялото на животното получи съответен сигнал от мозъка. Но към кой точно орган се изпраща сигналът, експертите се затрудняват да отговорят.
Някои от тях предполагат, че вибрацията по време на мъркане идва от мускулите на диафрагмата, които уж създават звукови вибрации с различна амплитуда по време на процеса на дишане. Но повечето експерти намират тази теория за несъстоятелна, тъй като интензивността на мъркането по време на вдишване и издишване остава непроменена.
Друга теория е, че вибрациите се създават от кръвоносните връзки. Промяната в налягането в кръвния поток води до вибрации на гръдния кош, звукът от които се предава към минусовите синуси. Но това предположение има и своите противници.
Много по-популярно в света на учените е твърдението, че котките мъркат благодарение на специално оформените си подезични кости.
Това се потвърждава от факта, че представителите на семейството на котките, които имат кост с правоъгълна форма, не знаят как да мъркат, докато домашните пухчета и някои от техните мъркащи роднини имат кост с форма на триъгълник.
Тази теория се подкрепя и от факта, че котките, страдащи от парализа на ларинкса, също губят способността си да мъркат, въпреки че и диафрагмата, и връзките при тези животни работят правилно.
Нашите по-малки братя, които живеят до нас от хиляди години, все още в много отношения остават загадка за нас. А ние, хората, тепърва ще отговаряме на въпросите, поставени ни от природата. Но изглежда, че вече отговорихме на един от тях – защо котката мърка.