Ето основните фактори, които допринасят за намаляването на жизнеността на хората:
1. Широко разпространени хранителни дефицити.
18% от калориите в съвременната диета идват от захар. Други 18% от бяло брашно и различни наситени мазнини. Почти половината от ежедневното ни меню е лишено от витамини, минерали и други основни хранителни вещества: нищо друго освен калории.
Така за първи път в историята си човечеството преживява ера на висококалорично недохранване, когато хората се хранят лошо, но в същото време страдат от наднормено тегло, защото тялото ни се нуждае от десетки хранителни вещества, за да произвежда енергия, без която мазнините и други компоненти на диетата не могат да бъдат превърнати в енергия. В резултат на това хората страдат както от наднормено тегло, така и от липса на енергия.
2. Липса на сън.
Още преди 130 години, преди изобретяването на електрическата крушка от Томас Едисън, средната продължителност на нощния сън на хората е била 9 часа. Днес, с телевизора, компютъра и другите технологични постижения и стрес, средното време за сън е 6 часа 45 минути на нощ. Това означава, че тялото на съвременния човек получава 30% по-малко сън.
3. Прекомерно натоварване на имунната система.
В света около нас има повече от 85 000 нови химикали, появили се сравнително наскоро, с които човекът не се е занимавал през по-голямата част от своята история. Всички тези вещества са непознати за нашата имунна система, която междувременно трябва да определи какво да прави с всяко от тях.
Добавете към това комплекса от съвременни проблеми, свързани с лошото храносмилане на протеини: хранителните ензими се унищожават по време на готвене и в комбинация със „синдрома на пропускливите черва“, провокиран от гъбички Candida или други инфекциозни патогени, това води до факта, че хранителните протеини навлизат в кръвта, преди да бъдат напълно усвоени. Тялото започва да ги третира като „нашественици“, като по този начин стимулира проявата на хранителни алергични реакции и изтощава имунната система, което също води до значително увеличаване на броя на автоимунните заболявания като системен лупус еритематозус.
4. Чревна микрофлора.
В допълнение към многобройните стресове, с които имунната система на съвременния човек трябва да се справи, появата на антибиотици и Н2 блокери (които намаляват секрецията на солна киселина в стомашната лигавица) най-пряко се отрази на състава на чревната микрофлора.
В човешкото дебело черво има повече бактерии, отколкото има клетки в останалата част от тялото. Прекомерното количество токсични бактерии се превръща в сериозен проблем, който може да причини намаляване на енергийния потенциал на човека. Поради тази причина пребиотиците са толкова популярни днес. Те връщат „добрите“ бактерии в тялото.
5. Хормонален дисбаланс.
Важна роля в производството на енергия в организма и осигуряването на неговата устойчивост на стрес играят щитовидната жлеза и надбъбречните жлези. Най-честата причина за проблеми с щитовидната жлеза (автоимунен тиреоидит) и надбъбречните жлези (хронична кортикална надбъбречна недостатъчност) е автоимунно заболяване, при което тялото бърка собствените си жлези с чужди „нашественици“ и започва да ги атакува. Високото ниво на стрес се отразява негативно на надбъбречните жлези, участващи в механизма за контрол върху него. Повишеният стрес води и до потискане на главния център за хормонален контрол – хипоталамуса (това е основният „прекъсвач“).
6. Намалена физическа активност и прием на слънчева светлина.
Понякога изглежда, че в живота на много съвременни хора единственото физическо упражнение е натискането на педалите на колата или бутоните на дистанционното управление на телевизора. Това води до влошаване на физическото състояние – детренираност. Към това се добавя и липсата на прием на слънчева светлина, тъй като хората спортуват по-малко на открито и не следват напълно съветите на лекарите да избягват излагането на слънце, което причинява ендемичен дефицит на витамин D. Витамин D играе важна роля в регулирането на имунната функция. Липсата му е друг стрес за организма. Изразява се в намаляване на жизнеността, провокиране на автоимунни заболявания и повишаване на риска от развитие на инфекциозни заболявания.
7. Повишени ежедневни нива на стрес.
Съвременният ритъм на живот е много ускорен. Има обаче и добри новини! Съвременната медицина може да се похвали с много прекрасни изобретения.
Повечето хора, които страдат от ежедневна умора, могат значително да повишат жизнеността си с най-простите природни средства.
Автор: Джейкъб Тейтелбаум, от книгата „Винаги уморен. Как да се справим със синдрома на хроничната умора „