Адвокат Пламен Димитров е един от най-известните родни юристи, който от години оказва правна помощ на стотици пострадали български граждани. Той е един от малкото публични фигури, който се обяви в защита на гражданите от „Орландонци“ в конфликта им с ромите. Дни след избухването на напрежението между цигани и българи, „Всеки ден“ го потърси с коментар по актуалната тема.
Адвокат Димитров, тези дни стана ясно, че държавата дава повече пари за издръжка на затворници, отколкото на бедстващи българи. Колко струва издръжката на един ром в затвора или социално слаб?
Средната издръжка в страната на един затворник е около 1000 лева, независимо дали е от български или ромски произход. 70% от излежаващите присъди в българските затвори са цигани. Според статистиката общият брой на затворниците в България е близо 10 000 души. Това значи, че 7000 роми са в затворите на страната. Повечето от тях за грабежи, кражба на земеделска продукция, джебчийски кражби, измами и убийства. Много от тях не могат да правят нищо друго и затова, когато са на свобода, почват с кражбите и отново попадат зад решетките. Тоест, това е една непрекъсната криминална спирала.
Какво трябва да се направи – чисто в законов план?
Държавата е длъжник към българският данъкоплатец, който очаква от нея защита на живота, здравето, имуществото и правата му. Три седмици след сблъсъците в Гърмен, дойдоха и тези в „Орландовци“ и в Нови хан. Всява се изкуствено етническо напрежение и не само това, явно държавата в лицето на вътрешните работи и правораздавателната система, не може да се справи с ромските набези.
Спомнете си, че същите опустошиха цяло село Мечка, Плевенско. Никой не взе своевременни мерки за разкриване на извършителите. В това число влизат и нашумелите от години телефонни измамници. Доказано е, че над 90% от тях се извършват от граждани от ромски произход. Имам чувството, че държавата толерира ромското население, които в по-голямата си част живеят на гърба на обикновения българин.
Какво имате предвид?
Ромите не плащат ток, вода, данъци, возят се в градския транспорт без билети, строят постройки и бараки, където им падне и никой не е в състояние да бутне тези незаконни строежи, тъй като те веднага се оплакват, че има дискриминация спрямо тях. Уви, дикриминация има, но тя е към българските граждани. Години наред ромите живеят по собствени изградени правила в гетото, защото са правени куп политически компромиси. Така се е формирало у тях нагласата, че това е тяхно право да не се съобразяват със социалния живот в страната. 70% от съществуващите сгради в ромските квартали не отговарят на елементарни строителни, хигиенни и санитарни норми.
Пак казвам – дискриминиран е обикновеният българин, който трябва да работи, да издържа семейство и да се чуди по какъв начин да си плати сметките за битови нужди. Считам, че следва да се направят спешни промени в Наказателния и Процесуалния кодекс, в трудовото и осигурителното законодателство, както и в Закона за МВР. Както казах по-горе, държавата е длъжник на своите граждани, с оглед защита на техните законни права и интереси. Не може и не е редно тя да толерира ромското население, като им плаща социални помощи, които възлизат на пенсията на нашите родители, работили цял живот и чудещи се как да свързват двата края.
Куп фондации се грижат за ромите. Но как редовните граждани да си търсим правата, при условие, че ние не сме защитени?
Малко след събитията в Гърмен и „Орландовци“, прочетох в сайта на Български хелзински комитет, че те настояват пред ЕС и националните правителства, цитирам: „Бързо и ясно да заклеймят всички актове на насилие срещу роми, признавайки и обявявайки тяхната расова мотивираност“. Нямам нищо против БХК да защитава ромите в България, очевидно получават щедро финансиране за това.
Но нека да се изнесе една статистика, която реално да покаже, какъв процент е насилието върху роми от българи и обратното. Тук се сещам за бруталното убийство на Боби Райнов през 2010 г., който бе убит при побой с пръти и колове от десетки цигани, при конфликт в столичен квартал, след като е отишъл да помогне на свой приятел, който имал разправия със съседите си.
Законно как един българин може да си търси правата, ако го намушкат с нож на улицата?
Законно може да си търси правата чрез правораздавателните органи в страната. Независимо, че делата се разглеждат с години, извършителя на престъплението в един даден момент си получава наказанието.
Източник: Всекиден