За хората, страдащи от проблеми с паметта, проблемите със съня са често срещан и тревожен симптом. Но ново проучване дава надежда, демонстрирайки потенциала на нелекарствения подход за подобряване на качеството на съня и общото благосъстояние.
Изследователи от Училището по медицински сестри към Университета на Пенсилвания, ръководени от Нанси Ходжсън, проведоха проучване на 209 двойки хора с проблеми с паметта и техните болногледачи.
Вместо лекарства, програмата се фокусира върху създаването на последователна ежедневна рутина.
В продължение на четири седмици болногледачите бяха обучени да извършват планирани дейности през целия ден, включително сутрешни „сесии за припомняне“, следобедни упражнения и успокояващи вечерни сензорни дейности. Този структуриран подход беше насочен към повишаване на бдителността през деня и подобряване на качеството на съня през нощта.
В сравнение с контролна група, която получи стандартно обучение за хигиена на съня, участниците в програмата показаха следните резултати:
– Общо подобряване на качеството на живот
– Подобряване на качеството на съня, особено при хора с депресия.
– Възможност за намаляване на тежестта на болногледачите и разходите за здравеопазване.
Въпреки че проучването показва положителни ефекти, изследователите предполагат, че може да е необходима по-дълга програма за оптимално подобряване на моделите на сън-събуждане.