През 1950 година, археолози откриха фрагменти от череп във пещера в Чехия. След десетилетия, генетиците успяха да дешифрират генома на жената, живяла преди 45 000 години. Международен екип от учени от Бразилия, Австралия и Италия използва компютърно моделиране, за да пресъздаде лицето ѝ.
Откритите фосили в Чешката република са част от черепа, като се предполага, че жената след смъртта е била изядена от животно. За да възстановят лицето ѝ , международният екип използва готови измервания и референтни изображения на черепа, извършвайки така лицева реконструкция, подобна на тази в съдебната медицина.
Жената е наречена „Злата Кун“, което на чешки език означава „златен кон“. Тя била една от първите хомо сапиенси, които живеели в Евразия след миграцията на вида от Африка. Около три процента от неандерталските гени бяха открити в нейния геном. Злата Кун е считана за модерен човек, тъй като нейната група разполагала с големи мозъци в сравнение с ранните хора, произлезли от маймуноподобни предци.
Изследователите са изненадани от структурата на лицето ѝ, особено долната челюст, която изглеждала сходна с тази на неандерталците.
През 2018 г., международен екип на изследователи започна работа по 3D реконструкция на липсващите части използвайки данни от 61 древни черепа, сканирани с компютърна томография. Резултатът доведе до реалистично изображение на жената с тъмна къдрава коса и кафяви очи.
Изследователите от Института за еволюционна антропология на обществото на Макс Планк, Германия, заключиха, че Злата Кун е живяла само 2000 години след първия контакт между хората и неандерталците.
ДНК на тази жена и нейната популация не се среща в съвременните хора нито в Азия, нито в Европа, където хомо сапиенс по-късно се е разпространил. Оказва се, че човек от Чехия е по-възрастен от останалите претенденти за титлата на най-древния европеец.