Благодарение на космическите кораби и сондите учените ежедневно трупат нови данни за Вселената и Слънчевата система. Тази публикация ще разгледа някои астрономически открития, направени не толкова отдавна.
Неуморимият марсоход Curiosity е открил следи от бор в някои скали в кратер на Марс. Наличието на този елемент показва, че някога е имало вода на повърхността на Червената планета. Може би тя да е поддържала живота там.
Планът на Стивън Хокинг за търсене на извънземен живот включва създаването на космически кораб, който ще използва хиляди миниатюрни устройства за идентифициране на потенциално обитаеми планети. Крайната цел на проекта е Alpha Centauri най-близката до нас звездна система. Корабът ще трябва да достигне 20% скоростта на светлината, което ще му позволи да достигне далечна звезда. При това само за 24 години.
В продължение на 20 години учените вярвали, че мощното гравитационно поле на Юпитер засмуква астероиди и комети, които са ударили Слънчевата система. Последните изследвания обаче показват, че Юпитер и Нептун всъщност изтласкват тези обекти от себе си във вътрешната слънчева система. Като по този начин повишават вероятността някои от тях някога да ударят земята.
Според сондата на НАСА New Horizons, под кората на Плутон, която се състои от 300 км повърхностен лед, се намира океан от течна вода. Според изследванията този океан е дълбок най-малко 100 км. Солеността му се оценява на около 30%, колкото е солта в Мъртво море на Земята.
Сатурн има 62 луни и няколко пръстена. Последните данни сочат, че пръстеновидните образувания на планетата са се образували много по-късно от самата планета (преди около 4 милиарда години). Компютърните симулации показват, че повечето спътници на газови гиганти. Всички пръстени са се появили сравнително наскоро, когато динозаврите все още са бродили по нашата планета.
Не много отдавна учените откриха доказателства за съществуването на гравитационни вълни. Това откритие от своя страна потвърждава съществуването на черни дупки. Освен това, ако учените могат да изследват вълните, образували се в Големия взрив, те най-накрая могат да определят механизма, довел до създаването на Вселената.
Като част от програма, инициирана от НАСА, учените откриват средно около 30 нови небесни обекта всяка седмица в Слънчевата система.