Обикновеният риган е ароматно многогодишно тревисто растение с виолетови съцветия и листа, богати на етерични листа. В диво състояние се среща по сечищата из горите, край горските пътеки, покрай пътищата и по влажните места. Отглежда се и като културно растение заради ароматичното масло, което се съдържа в цялата надземна част и особено в цветовете. Маслото намира широко приложение както в кулинарията, така и в парфюмерията. Тук ще наблегнем обаче, на широкоспектърните лечебни свойства на чая от ригана, които са известни от много векове.
Чаят от риган има удивително бърз ефект да стопира настинките и хремата; приготвя се като 2 с. л. изсушена трева от риган се заливат с 1 ч. чаша вряла вода и се запарват около ½ час. При силен стрес, за да успокоите нервите си, правите по-слаб чай: в 300 мл вряла вода запарвате 3 с.л. пресен риган или 1 с. л. изсушен такъв в продължение на 10-ина минути. А ако стреса сериозно е нарушил съня ви, то поставяте 1 торбичка изсушен риган до възглавницата си и решавате проблема. Освен че стимулира изхвърлянето на храчки и облекчава възпалението и болките в гърлото, чаят действа в посока възстановяване на женските хормони, което е от особено значение при менопаузата на жените.
Също така нормализира работата на стомашно.чревния тракт като лекува гастрити и язви, и спира натрупването на газове и спазмите в червата; укрепва и костите и освежава кожата; укрепва цялостно организма и предотвратява преждевременното стареене (тъй като забавя клетъчното стареене). Така, ако пиете 3 пъти седмично чай от риган ще се подмладите с 10-ина години!
Нека да споменем още болести, които се оказват повлияни благотворно, в различна степен, от изключителните лечебни свойства на ригана: грип, синузит, астма, пневмония и бронхопневмония, кръвно налягане и сърцебиене, висок холестерол, артеросклероза и остеопороза, липса на апетит, за отслабване, при кокоши трън различни гъбични заболявания (включително хеликобактер) и кандида, панкреатит, диабет, глисти и косопад, тумори и рак (поради силния му антиоксидантен ефект). Кажете, разумно ли е да не се възползвате от тези негови свойства?!
Източник: vsyakajena