Чували ли сте за Свети Великомъченик Мина? Неговите мощи се съхраняват в Египет, в манастир между Кайро и Александрия, частица от тях е отнесена в Света гора, а друга е в България – в манастира „Свети Мина” – в близост до София. Притчата за светеца разказва, че той е живял през 3 век и е имал египетски произход. През живота си е бил военноначалник от Римската армия в град Котуан.
Притчата
Притчата за Свети Мина
По времето, когато гоненията срещу християните били много силни, Свети Мина жестоко пострадал заради отказа си да се върне към езичеството. Той е бил подложен на нечовешки мъчения, но така и не се отказал от вярата си в Христос. Не се предал, въпреки все по-обричащите живота му изтезания. И Господ го дарил с мъченически венец. След обезглавяването му, неговите мощи започнали да проявяват чудотворни дела и хората започнали да се стичат към тях от всички посоки. Днес свещеният образ на Свети Мина е известен с това, че лекува и закриля болните, бездомните, бездетните, а пък хората, които си пожелаят искрено, от сърце желание и се помолят пред иконата му, то се сбъдва.
За чудесата на Свети Мина в Обрадовския манастир край София отецът може да разказва с дни. В красивата градина, изпъстрена с дръвчета и цветя по всяко време на годината могат да се срещнат хора, дошли с най-дълбоките си болки, мечти, надежди и най-много с вяра в сбъдването на онова, за което са отишли там да молят Господ и Свети Мина.
А чудесата наистина се сбъдват пред Чудотворната икона на Свети Великомъченик Мина в Обрадовския манастир „Св. Мина“ в София.
Преди време чувствах, че късметът ми сякаш изтича някъде, каквото захванех, то като че изтичаше около мен и изчезваше. Далеч съм от разни суеверия, но имах огромното желание и надежда да променя „лошия си късмет”. Отидох до един православен храм и поисках да ми прочетат молитва. Попът там ме погледна недоверчиво и каза, че няма да го направи, защото християнството заклеймява всякакви суеверия и такова нещо като “лош късмет” няма и той няма да чете молитви за това. Този човек може би не осъзнаваше какво е направил, но отказът му не само ме отблъсна от църквата, но и още повече затвърди убеждението ми, че нещо се е случило с късмета ми.
Чудесата наистина се сбъдват
Един ден моя приятелка ми се обади по телефона (без да знае за моя труден период) и каза: „Искаш ли да отидем до един манастир, тук, близо до София? Нарича се „Свети Мина”.”
Макар че не исках и да чувам за християнски храмове, нещо в паметта ми се събуди от образа на този светец. Само преди месеци бях осветила една икона на Свети Мина за друга своя приятелка и тогава бях чела доста за него и чудесата, които се свързват с неговия образ.
Съгласих се. Тя дойде същия ден и тръгнахме. Каза ми, че често ходи сама до този манастир, защото в него, пред чудотворната икона на Свети Мина, се е молила за сина си и молитвите й били чути. Освен това е споделяла с отеца на храма много свои притеснения и той неведнъж й е чел молитви. Дали с помощта на молитвите, или със силата на нейната вяра, лека полека Чудесата започнали да й се случват.
Явно беше, че не отивахме към „ортодоксално” място (влагам в тази дума само най-закостенелия и жалък смисъл на „праволинеен”, който е възможен), а към място, където може би наистина щях да се срещна с все по-отслабената си вяра в Чудесата, Доброто и Господ.
Църква „Свети Мина”
Къде се е сгушил Обрадовският манастир „Свети Мина”
Потеглихме по пътя към квартал Бенковски и на излизане от него поехме към Околовръстното шосе. Вдясно, преди Околовръстното има табела, сочеща към манастира.
Обрадовският манастир „Св. Мина“ се намира в долина на Владайската река, в бившето вече село Обрадовци и настоящ квартал на София.
В църквата на Обрадовския манастир „Св. Мина“ в София
В църквата на манастира има Чудотворна икона с лика на Свети Великомъченик Мина, за която разказите на вярващите говорят, че ако се помолиш пред нея с чисто сърце и отворена, добра душа, тя ще изпълни молитвите ти. Влязохме. Преди нас имаше няколко човека, които се молеха. Изчакахме реда си и пред Чудотворната икона всяка от двете ни поднесе благодарността и желанията си.
В църквата на Обрадовския манастир
След което излязохме навън и моята приятелка започна да ми разказва за Чудната история на тази икона, която е била занесена в манастира през 1950 г. от руския художник Михаил Малецки.
Св. Мина се явил в сън на художника и му казал, че той трябва да го нарисува. Малецки бил светски художник и не рисувал иконопис, затова не обърнал внимание. Но сънят се повторил няколко пъти и бил все един и същ. Свети Мина от съня на художника го молел да го нарисува и да занесе иконата в Обрадовския манастир в София. Човекът не знаел нито къде е този манастир, нито дали изобщо съществува. Разпитал хора на Женския пазар за него и се намерили такива, които го опътили.
Той все пак нарисувал иконата, а нейното занасяне съвпаднало с деня на честванията на Свети Великомъченик Мина на 11 ноември. Художникът не е знаел, че това е денят на честването. Легендата разказва, че още веднага сляпо дете е прогледнало, докосвайки се до тази икона.
Чудотворството на иконата продължава до ден днешен, а за манастира „Свети Мина” се разказва от уста на уста, от опит на опит, от човек на човек, който търси упование във вярата.
Чудната история на тази икона
Така, както моята приятелка ме отведе уж случайно на съботна разходка до там, но всъщност във важен за мен момент, така и аз с тази статия може би помагам на някой от вас.
Вярвайте в Чудеса! Приятна разходка!
Източник: itravel-bg