Последни проучвания разбиха мита, че сланината е вредна!
Едно от любимите храни на българина не само не повишава значително холестерола, но съдържа редица важни витамини като А, В1, В2, В3, В6, В12, D, Е, както и минерали като калций, магнезий, фосфор, селен и др .
Богата на минерала селен , консумацията на сланина всъщност води до укрепване на имунната система, поддържане на репродуктивните функции и подпомагане на доброто здраве на черния дроб.
Що се отнася до холестерола, сланината съдържа в себе си лецитин – фосфолипид, който в съчетание с мастноразтворимите A, D и C витамини, и полиненаситените мастни киселини – намалява нивото на холестерола и води до извеждането му от вече образувалите се холестеринови плаки. Казано по друг начин, при дневна консумация на сланина – 30мг., нивото на холестерол се понижава.
Друга важна съставка на сланината е арахидоновата киселина. Според много специалисти тя е незаменима мастна киселина, която е важна част от фосфолипидите, които пък са съставни елементи в клетъчната мембрана, в мозъчната, в чернодробната и в мускулната тъкан.
В мозъчната тъкан тази киселина играе ролята на последна преграда, която възспира свободните радикали, а в мускулната спомага за транспорта на хранителните вещества.
Арахидоновата киселина помага и за регулирането на множество процеси в човешкото тяло, такива са възпалителните, състоянието на бронхите, на червата и др. Количеството на „магическата” киселина е около 2% от състава на сланината. Това е с 10 пъти повече, отколкото в кравето масло.
Най-подходящото време за консумация на сланина е сутрин, защото тогава тя зарежда със сила, подпомага храносмилателния процес и прочиства организма.
“ Според канадските учени слабината повишава интелектуалните способности, ето преди да бъде изпитана или друга мултимедийна експедиция, е добре да се поразявате от този естествен стимулатор. В народната медицина на слабата има множество приложения, в които се използват забележителните качества на сланината, позната на човек от векове. Важно е например да се намали скоростта на поглъщане на алкохола, което значително намалява риска от бързо опияняване. Според специалистите няколко парчета сланина, посипани със счукан чесън, са истински празник за организма. Убеден съм, че „ребилитацията“ на тази достъпна и се възстановява – полезно кулинарно удоволствие ще бъде посрещната с удоволствие от мнозина . „- коментира доц. д-р Димитър Попов.
Източник: Lentata